כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין?

למגוון השירותים המשפטיים שאנחנו מציעים אונליין:

במקרים רבים יש צורך במסמכים בעלי תוקף משפטי. על מנת שהממסכים יקבלו את התוקף המשפטי הנדרש להם, יש צורך באימות זהות החותמים על המסמכים. אימות זה נעשה על ידי עורך דין או על ידי נוטריון (עורך דין בעל סמכויות נוספות). אימות חתימה נועד לאמת את זהות החותם ואת העובדה שחתם על המסמך מרצונו החופשי. מהו אימות חתימה אצל עורך דין וכמה זה עולה? על כך במאמר הבא.

 

כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין- מהו אימות חתימה?

כפי שציינו, ישנם מסמכים המצריכים אימות חתימה אצל עורך דין על מנת לקבל תוקף משפטי. אימות חתימה של עורך דין נועד לאמת את זהותו של החותם על המסמך וכי הוא חתם מרצונו החופשי והטוב. אימות חתימה יכול להתבצע רק במידה שהאדם שחתם על המסמך עשה זאת מול עורך הדין וזוהה על ידו.

כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין- מהו אימות חתימה? כפי שציינו, ישנם מסמכים המצריכים אימות חתימה אצל עורך דין על מנת לקבל תוקף משפטי.

כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין- הליך אימות חתימה

על מנת לבצע אימות חתימה אצל עורך דין יש להגיע למשרדו של עורך הדין. במידה שהאדם אינו מסוגל לניידות מסיבה כלשהי ניתן למצוא פתרונות אחרים. כמו כן, בתקופת הקורונה אפשרו נהלים זמניים בהם ביצעו אימות חתימה מרחוק על ידי היוועדות מרחוק. לרוב לא ממליצים על הטכניקה הזו שכן בתקשורת מרחוק יכולות ליפול טעויות ואי הבנות שונות שיובילו לבעיות במסמך ובהמשך התהליך שתצטרכו לעבור. לכן, ברוב המקרים יהיה עליכם להגיע למשרדו של עורך הדין למעט במקרים חריגים או דחופים בהם אין ברירה אחרת. בכל מקרה יש לקחת בחשבון כי חל איסור מוחלט על אימות חתימה אצל עורך דין מבלי שהאדם יופיע מול עורך הדין ויוכיח את זהותו.

אל משרד עורך הדין יש להגיע מצוידים בתעודת זהות. תעודת הזהות למעשה מאפשרת לכם להזדהות מול עורך הדין. כמו כן חשוב מאוד להגיע עם המסמך המקורי הנדרש לחתימה לפני שחתמתם עליו. כך תגיעו למשרד, עורך הדין יוודא את זהותכם, יוודא כי אתם מבינים את משמעות המסמך וההשלכות של החתימה עליו ויוודא כי אתם חותמים על המסמך מרצונכם החופשי. לאחר מכן תוכלו לחתום על המסמך- חתימה ידנית שלכם וחותמת והטבעה מצד עורך הדין. לאחר מכן למסמך יהיה תוקף משפטי.

כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין- הליך אימות חתימה על מנת לבצע אימות חתימה אצל עורך דין יש להגיע למשרדו של עורך הדין.

כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין- אילו מסמכים?

אימות חתימה אצל עורך דין נדרש עבור מסמכים רבים ומגוונים מאוד. לדוגמא, כאשר מנהלים תביעה בבית משפט יש לקבל אימות לצורך הגשת תצהירים שונים. דוגמא נוספת היא אימות חתימה עבור אישור נכונות של העתקי מסמכים, לצורך ייפוי כוח, לצורך חתימה על משכנתא לבית ועוד.

כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין- אילו מסמכים? אימות חתימה אצל עורך דין נדרש עבור מסמכים רבים ומגוונים מאוד.

כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין- תצהיר

כפי שציינו, על מנת להגיש תצהירים שונים לידי בית המשפט יש צורך לבצע עריכת תצהיר ואימות חתימה אצל עורך דין.

עריכת תצהיר היא פעולה בה עורך הדין מנסח את המסמך המשפטי המהווה תצהיר לאחר החתימה עליו. אימות חתימה, כפי שהסברנו קודם נועד לאמת את זהותו של החותם על התצהיר. באימות חתימה על תצהיר מאשרים את חתימת המצהיר על תצהיר קיים, שנוסח מבעוד מועד על ידי טופס מובנה או על ידי האזרח עצמו.

בדרך כלל מדובר בתהליך קצר שאורך מספר דקות. עם זאת יש לקחת בחשבון כי במקרים בהם נדרשים תיקונים בתצהיר, עריכה או ניסוח מחדש התהליך יתארך בהתאם. חשוב מאוד שעורך הדין יבדוק טוב מאוד את התצהיר שכן טעות בתצהיר עלולה להתפרש כעדות שקר ולכן יש לקחת זאת בחשבון.

האם רק עורך דין יכול לבצע עריכת תצהיר?

התשובה היא לא. מלבד לעורך דין קיימים אנשי מקצוע נוספים שיכולים לבצע עריכת תצהיר. ביניהם- דיין (בית דין דתי), שופט, ראש רשות מקומית, היועץ המשפטי, נוטריון, בכירים בשירות המדינה (פרקליטויות), אדם שהוסמך על ידי שר המשפטים. בדרך כלל האפשרות הזמינה וההגיונית ביותר היא לבצע זאת אצל עורך דין.

כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין- תצהיר כפי שציינו, על מנת להגיש תצהירים שונים לידי בית המשפט יש צורך לבצע עריכת תצהיר ואימות חתימה אצל עורך דין.

כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין- סוגי תצהירים

מה הופך מסמך לתצהיר? על פי החוק על מנת שמסמך יהפוך לתצהיר יש מספר תנאים-

 • על המסמך להיות מנוסח בכתב. המצהיר שחותם על התצהיר מחויב לחתום בכתב יד.
 • עורך דין צריך להזהיר את המצהיר (החותם על התצהיר), כי עליו לומר את האמת בלבד. כמו כן יש לציין בפני המצהיר כי בחוק קבועים עונשים מחמירים בנוגע לעדות שקר על ידי תצהיר.
 • לאחר שעורך הדין אימת את זהות המצהיר על ידי תעודה מזהה רשמית (תעודת זהות, דרכון, רישיון נהיגה), עליו לציין על המסמך את העובדה שהמצהיר זוהה והוזהר. כמו כן על עורך הדין לציין את תוכן האזהרה שהועברה למצהיר באופן כללי.
 • חשוב מאוד לעשות הבחנה בין עובדות שידועות למצהיר מידיעה אישית לבין אמונות או שמועות ששמע מגוף שלישי וכדומה.

סוגי תצהירים לדוגמא-

 • תצהיר למערכת החינוך.
 • תצהיר עבור אפוטרופסות ועבור בקשת אפוטרופסות.
 • תצהיר פתיחת עסק/ כבאות/ כיבוי אש.
 • תצהיר עדות אישית.
 • תצהיר תמיכה.
 • תצהיר לבני ישיבות.
 • תצהיר לצה"ל.
 • הצהרה לבנות דתיות במידת הצורך.
 • תצהיר עדות.
 • אימות חתימה על כתב סילוק או על הצהרה אחרת.
 • אימות חתימה על שינוי פרטים או על ערבות בנקאית.
 • תצהירים בדיני משפחה.
 • תצהיר הורים יחידניים.

ועוד .

כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין- נוטריון

נוטריון הוא תפקיד במסגרת תחום המשפטים. הנוטריון מתפקד כעורך דין, אך מלבד לעבודתו כעורך דין, יש לו סמכויות נוספות. הסמכויות של הנוטריון לא תקפות לעורכי דין רגילים ולכן התפקיד נחשב לקידום של עורכי דין. לנוטריון סמכויות שמאפשרות לו לערוך מסמכים רשמיים, לתרגם אותם, לחתום עליהם ולאשר אותם.

שאלה נפוצה היא האם רק נוטריון רשאי לחתום על תצהיר. התשובה היא לא. כפי שהסברנו קודם ניתן לפנות גם לעורך דין לשם כך. למעשה אין הבדל מהותי בין אימות חתימה אצל עורך דין שהוא נוטריון לבין אימות חתימה אצל עורך דין שהוא לא נוטריון וכל עורך דין יכול לבצע אימות חתימה על תצהיר, בלי קשר להיותו נוטריון או לא.

עם זאת יש לקחת בחשבון כי יש מקרים מסוימים בהם יש צורך לבצע אימות חתימה על ידי נוטריון, כמו לדוגמא כאשר יש צורך בתרגום מסמכים לשפות זרות.

כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין- סוגי תצהירים מה הופך מסמך לתצהיר? על פי החוק על מנת שמסמך יהפוך לתצהיר יש מספר תנאים

אז כמה עולה אימות חתימה אצל עורך דין?

קשה לענות על השאלה הזו באופן חד משמעי. קודם כל יש להבין כי לנוטריונים יש תעריפים קבועים בחוק המשתנים משנה לשנה ולנוטריונים אסור לחרוג מתעריפים אלה. לעומת זאת, לעורכי דין שאינם נוטריונים אין מחירון קבוע בחוק. לכן המחיר לאימות חתימה אצל עורך דין משתנה בהתאם לגורמים שונים.

עם זאת, המחיר לאימות חתימה אצל עורך דין לא מאוד שונה מאצל נוטריון לכן נציין בפניכם את התעריפים של נוטריונים לפעולות אלה.

נכון לשנת 2021, אימות חתימה אצל נוטריון- חתימה ראשונה- 193 שקלים. חתימה נוספת- 77 שקלים. העתק נוסף- 77 שקלים. אימות חתימה אצל עורך דין ינוע בין 120 לבין 250 שקלים.

עריכת תצהיר מתומחרת בהתאם לתלות היקף העבודה לכן אין טווח מחירים עבור עריכת תצהירים.

אם נדרשתם על ידי רשות ממשלתית כלשהי או על ידי בית המשפט, לעבור הליך של אימות חתימה על מסמך שעליכם להגיש לאותה רשות, אתם כבר בטח יודעים שההליך הזה עולה כסף והעובדה הפשוטה הזאת יכולה לגרום לכם לתסכול לא קטן. אז מדוע דורשת מכם אותה רשות ממשלתית לאמת את החתימה שלכם על מסמך שהיא דורשת מכם לחתום עליו? האם יש לכך הצדקה? האם בביצוע אימות חתימה עורך דין מחיר השירות יכול להצביע על איכותו? האם עלולה להתעורר בעיה במקרה של קבלת השירות מעורך דין בחינם לגמרי או במחיר מופחת מאוד? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

נתחיל בדבר החשוב ביותר – המחיר

מן הסתם, בתהליך של אימות חתימה עורך דין מחיר השירות הוא הדבר שמטריד אתכם כעת יותר מכל ולכן נתחיל דווקא בו. ככלל, עלות שירות אימות חתימה על ידי עורך דין מוסמך ומורשה עומד על כ-170 שקלים ויכול לנוע סביב ה-200 שקלים בממוצע. במידה ועל המסמך צריכים לחתום מספר אנשים, המחיר שציינו הוא המחיר שייגבה עבור החותם הראשון ועבור כל חותם נוסף אתם צפויים לשלם בסביבות 70 שקלים נוספים. כפי שניתן לראות, לא מדובר בשירות יקר במיוחד, אם כי גם הוצאה זו יכולה לגרום ללא מעט תסכול, אם לא מבינים את הרציונל מאחורי הדרישה לבצע אימות חתימה ולכן, כעת, אחרי שפירטנו בפניכם את המספרים, בואו נבין גם את הרציונל.

האם בביצוע אימות חתימה עורך דין מחיר השירות יכול להצביע על איכותו?

מהו אימות חתימה ומדוע הוא נדרש מכם?

אחד הדברים המתסכלים ביותר בתהליך של אימות חתימה הוא התחושה שלא מאמינים לכם. הרי אתם יודעים מי אתם ואתם יודעים שאתם דוברי אמת ואתם יודעים שהחתימה שלכם על גבי המסמך משקפת לגמרי את ההסכמה והאישור שלכם לאמת הכתובה במסמך. ועדיין, הרשות הממשלתית או בית המשפט, דורשים מכם לאמת את חתימתכם כאילו הם אינם מאמינים לכם. ובכן, האמת היא שלא מדובר באי אמון בכם, אלא בצורך לוודא את הדברים לאישורם וכעת גם תבינו מדוע. ההליך של אימות חתימה הוא הליך משפטי הנדרש כאשר החתימה מבוצעת במעמד צד אחד. כך למשל, אם אתם נדרשים להגיש תצהיר לבית המשפט, אתם כותבים את התצהיר בביתכם וגם חותמים עליו בביתכם. זאת בניגוד לחתימה על הסכם בו נוכחים שני הצדדים במעמד החתימה וכל אחד מן הצדדים יכול לאמת את זהותו של הצד השני ולוודא שזהו אכן הצד השני שחתם על ההסכם.

כאשר אתם חותמים על מסמך בגפכם, הרשות הממשלתית או בית המשפט לא יכולים לוודא שאלו הם אכן אתם שחתמתם על המסמך ובאילו תנאים חתמתם עליו ולכן הם דורשים שהחתימה תבוצע במסגרת הליך של אימות חתימה. אם תחשבו על זה לרגע, הרי שגם אם אתם הייתם צריכים להחתים צד כלשהו על הסכם כלשהו שקשור אליכם, לא הייתם מסכימים לקבל מסמך חתום מבלי שהייתם בטוחים מי חתם עליו וגם אתם במקרה כזה, תדרשו שהחתימה תבוצע במסגרת שירות אימות חתימה ואתם אכן יכולים, דרך אגב, להשתמש בשירות זה גם באופן פרטי לחלוטין.

בביצוע אימות חתימה עורך דין מחיר השירות כלל אינו רלוונטי ואינו מהווה תנאי לתוקף שמקבלת החתימה שלכם על המסמך.

האם התשלום על השירות מהווה תנאי לתוקף שלו?

התשובה היא לחלוטין לא. בביצוע אימות חתימה עורך דין מחיר השירות כלל אינו רלוונטי ואינו מהווה תנאי לתוקף שמקבלת החתימה שלכם על המסמך. על פי החוק, אימות חתימה הוא הליך שצריך להתבצע בפני עורך דין מוסמך ומורשה בעל רישיון תקף לעריכת דין. כל עוד ההליך עומד בתנאי זה הוא תקף לחלוטין וזה לא משנה האם עורך הדין הזה מייצג אתכם בתיק, האם עורך הדין הוא בעל התמחות בתחום הספציפי בו עוסק המסמך והאם שילמתם על השירות, קיבלתם אותו בחינם לגמרי או כמה שילמתם עליו. בהתאם לכך, אם יש לכם חבר או קרוב משפחה עורך דין, אתם בהחלט יכולים להיעזר בו לטובת העניין ולמחיר שהוא גבה מכם אם בכלל, אין שום משמעות על תוקף האימות. יחד עם זאת, אתם בהחלט צריכים לוודא שעורך הדין שאימת את חתימתכם, הוא אכן עורך דין בעל רישיון עריכת דין וחבר בלשכת עורכי הדין – זהו אמנם התנאי היחיד שבו אתם צריכים לעמוד אבל אתם אכן צריכים לעמוד בו.

בביצוע אימות חתימה עורך דין מחיר השירות כלל לא רלוונטי לתוקף המשפטי של אימות החתימה וניתן לבצע אותו גם בחינם לגמרי.

האם תשלום זה נדרש מכם גם בעבודה רציפה מול עורך דין?

אחת הסיטואציות הקלאסיות בהן תידרשו לבצע אימות חתימה היא הסיטואציה של הגשת תצהיר לבית המשפט. במקרה זה נשאלת השאלה האם עורך הדין שלכם רשאי לגבות מכם תשלום על אימות חתימה על כל תצהיר שתגישו בנוסף לתשלום השוטף שאתם משלמים לו והתשובה היא בהחלט כן, אם כי לא סביר. זה הכל תלוי במודל התשלום שסגרתם מול עורך הדין. ישנם עורכי דין שיחייבו אתכם לפי כל שעת עבודה בנפרד, לפי כל דיון בבית המשפט ולפי כל פעולה שהם מבצעים בתיק. במקרה זה, לא תשלמו לעורך הדין תשלום קבוע, אך תצטרכו לשלם עבור כל פעולה שנעשית בתיק ובכלל זה אימות חתימה. יחד עם זאת, לרוב, עורך הדין יגבה מכם תשלום עבור ניהול התיק כולו ובמקרה כזה, כל פעולה שתבוצע בתיק לרבות אימות חתימות על תצהירים, תיכלל כבר במחיר הגלובלי ולא תצטרכו לשלם עליה בנפרד.

אז כעת אתם מבינים מדוע נדרש מכם אימות חתימה ואתם גם יכולים להבין מדוע גובה מכם עורך הדין תשלום עבור השירות ועבור הזמן והמחויבות שהוא מעניק לכם בהליך זה. מצד שני, כפי שאמרנו קודם לכן, בביצוע אימות חתימה עורך דין מחיר השירות כלל לא רלוונטי לתוקף המשפטי של אימות החתימה וניתן לבצע אותו גם בחינם לגמרי.

החתימה שלנו על מסמך רשמי היא למעשה האישור שלנו לתוכן המסמך, הקבלה של תוכן המסמך על עצמנו והבעת הסכמה לתוכן המסמך. חתימה אחת שיכולה להיחתם בתוך פחות משנייה אחת, היא כל מה שנדרש בכדי לכבול אותנו לתוכן המסמך וכל מה שנדרש לנו כדי לקבל התחייבות של אנשים אחרים כלפינו. יחד עם זאת, עצם העובדה כי חתימתו של אדם מופיעה על גבי מסמך, אינה אומרת בהכרח שאכן אותו אדם חתם על המסמך, שהוא הבין על מה הוא חותם ושהוא מסכים ומאשר את תוכן המסמך. בדיוק מהסיבה הזאת, ישנם מקרים בהם נדרש תהליך הנקרא אימות חתימה. בביצוע אימות חתימה עורך דין הוא איש המקצוע האחראי לתהליך ועל כך נספר לכם ממש כאן בשורות הבאות.

מהו אימות חתימה?

אימות חתימה הוא הליך משפטי המבוצע בפני עורך דין מוסמך ובעל רישיון עריכת דין תקף. הליך זה יכול להידרש בעיקר בחתימה על מסמכים הקשורים לרשויות שלטוניות כמו משרדי ממשלה ובתי משפט ובכל זאת, מדוע ישנם מסמכים רשמיים עליהם אנו יכולים לחתום ללא התהליך של אימות חתימה בעוד מסמכים אחרים דורשים אימות חתימה כזה? ובכן, הערך המרכזי של הליך אימות חתימה בא לידי ביטוי בהם החתימה מבוצעת במעמד צד אחד. כך למשל, כאשר אתם חותמים על הסכם שכירות דירה, הן משכיר הדירה והן השוכר נמצאים במעמד החתימה ושניהם עדים לתהליך. לעומת זאת, כאשר אתם מגישים תצהיר כתוב לבית המשפט, את התצהיר אתם מגבשים במשרדכם או בביתכם וגם חותמים עליו ברשות עצמכם. במקרה כזה, בית המשפט, שהוא לכאורה הצד השני למסמך, אינו נוכח במעמד החתימה ובכדי לוודא כי אלו הם אתם שאכן חתמתם על המסמך ושאתם מתחייבים לתוכן המסמך, דורש בית המשפט שהחתימה תבוצע במסגרת הליך אימות חתימה.

בביצוע אימות חתימה עורך דין הוא איש המקצוע האחראי לתהליך ועל כך נספר לכם ממש כאן בשורות הבאות.

איך מתרחש התהליך?

כאמור, בתהליך של אימות חתימה עורך דין הוא איש המקצוע המוסמך והמורשה לפקח על הליך החתימה. במסגרת זו, עליכם להגיע למשרדו של עורך הדין יחד עם המסמך עליו עליכם לחתום. עורך הדין יבדוק את זהותכם באמצעות תעודת הזהות שלכם, יוודא שאלו הם אכן אתם ולאחר מכן יקריא בפניכם אזהרה על פיה בחתימתכם, אתם מתחייבים לכך שכל הדברים הכתובים במסמך הם אמת ושאתם מודעים לתוכן המסמך עליו אתם חותמים. לאחר שתאשרו את האזהרה, תידרשו לחתום על המסמך בפני עורך הדין, שבתורו יחתום גם הוא על המסמך כאישור לכך שהוא אימת את חתימתכם.

כאמור, בתהליך של אימות חתימה עורך דין הוא איש המקצוע המוסמך והמורשה לפקח על הליך החתימה.

האם ניתן לבצע אימות חתימה אונליין?

התשובה היא כן. על פי הוראות לשכת עורכי הדין, בביצוע אימות חתימה עורך דין מוסמך לבצע את האימות באמצעות פלטפורמה מקוונת, אך התהליך חייב להתבצע על פי הוראות מאוד מדויקות כדלהלן: אימות החתימה יבוצע במסגרת שיחת וידאו בין עורך הדין והאדם החותם. עורך הדין מחויב להקליט ולתעד את שיחת הווידאו כולה ובמהלכה עליו לבצע את אותו הליך שנדרש באימות חתימה באופן המסורתי. גם במקרה זה, עורך הדין יוודא את זהותכם ולאחר מכן יקריא לכך בשיחת הווידאו את האזהרה לגבי 'אמת דיברתי' ולאחר מכן יהיה עליכם לחתום על המסמך בפני עורך הדין, שבתורו יחתום ויאשר את חתימתכם. כאמור, בביצוע מקוון של אימות חתימה עורך דין מפקח חייב לתעד את השיחה, להקליט אותה ולשמור את התיעוד על פי הכללים הרלוונטיים בקוד האתי של לשכת עורכי הדין.

במידה ומדובר במסמך המיועד לרשות ממשלתית כלשהי, יהיה עליכם לבצע את התהליך דרך מערכת ההזדהות הממשלתית. אם טרם פתחתם חשבון בשירות זה, יהיה עליכם לפתוח חשבון חדש וגם את זה תוכלו לעשות אונליין לגמרי. לאחר שהתחברתם לשירות, יהיה עליכם להצהיר על זהותו של עורך הדין שיאמת את חתימתכם ולאחר מכן לבצע את ההליך בצורה המקוונת אותה פירטנו לעיל ועל פי ההוראות שתסופקנה לכם במערכת ההזדהות הממשלתית.

על פי הוראות לשכת עורכי הדין, בביצוע אימות חתימה עורך דין מוסמך לבצע את האימות באמצעות פלטפורמה מקוונת, אך התהליך חייב להתבצע על פי הוראות מאוד מדויקות כדלהלן: אימות החתימה יבוצע במסגרת שיחת וידאו בין עורך הדין והאדם החותם.

האם נדרש נוטריון לצורך ביצוע אימות חתימה?

ובכן, התשובה היא שלצורך ביצוע אימות חתימה עורך דין מוסמך ומורשה יכול לבצע את האימות גם אם אינו נוטריון. דרישת החוק היא שאימות החתימה יבוצע על ידי עורך דין מוסמך ומורשה בעל רישיון תקף לעריכת דין ואין כל חובה לפנות לנוטריון לשם כך. הצורך בשירותי נוטריון יכול להתעורר בסוגים מסוימים של מסמכים והליכים ללא קשר לסוגיית אימות החתימה. כך למשל, אם ישנו מסמך שאותו עליכם לאשר באמצעות נוטריון, הרי שהנוטריון יהיה גם עורך הדין שיאמת את חתימתכם על המסמך, אך בנוסף לכך גם יאשר את האותנטיות של המסמך עצמו. כאשר מדובר במסמכים ובהליכים שאינם דורשים מעורבות של נוטריון, ניתן לבצע את הליך אימות החתימה בסיוע כל עורך דין שהוא, ללא קשר לתחום התמחותו.

אימות חתימה בהליכים משפטיים

אם אתם נמצאים בהליך משפטי, כל מסמך שאתם מגישים לבית המשפט חייב לעבור הליך של אימות חתימה. יחד עם זאת, ייתכן שכלל לא תהיו מודעים לכך והסיבה היא שכל התיק שלכם מנוהל על ידי עורך דין שמלווה אתכם בתיק ומייצג אתכם בהליך. במקרה כזה, אתם צפויים להגיש למשל תצהיר לבית המשפט בו אתם פורשים את כל טענותיכם בפני בית המשפט. בסוף התצהיר יהיה עליכם לחתום ולצד חתימתכם יחתום גם עורך הדין שלכם. זהו למעשה הליך קלאסי של אימות חתימה ובו עורך הדין שמייצג אתכם בתיק הוא גם עורך הדין שמבצע את הליך אימות החתימה, מבלי שאתם כלל מודעים לכך. במקרים אחרים של אימות חתימה עורך דין מאמת יכול להיות כל עורך דין שהוא, אפילו חבר או קרוב משפחה, גם אם אינו קשור להליך בו אתם מעורבים.

יש אנשים שיכולים לעבור חיים שלמים מבלי להיתקל פעם אחת בצורך לאמת את חתימתם, אלא שישנם לא מעט מצבים עסקיים, בירוקרטיים או משפטיים, בהם נדרש אימות חתימה ואם אימות כזה נדרש כעת גם מכם, בשורות הבאות תוכלו לקבל את כל המידע שיסביר לכם למה נועד האימות, מה המשמעות שלו ומהו התוקף החוקי שעומד מאחורי הגורם שדורש זאת מכם.

 

מה זה אימות חתימה?

התשובה הקצרה היא זו: אימות חתימה הוא אישור שהחתימה המופיעה על גבי מסמך מסוים בוצעה על ידי האדם שאכן אמור לחתום אותה. התשובה הארוכה יותר וגם המדויקת יותר היא זו: אימות חתימה הוא תהליך שנערך בפני עורך דין במסגרתו אמור עורך הדין לוודא מספר דברים: א' את זהותו של האדם החותם ושהאדם החותם הוא אכן האדם שאמור לחתום על המסמך, ב' שהחותם חותם על המסמך מתוך מודעות מלאה, הבנה על מה הוא חותם והסכמה למה שהוא חותם עליו, ג' שהחתימה נחתמה במועד הנטען וד' שהחותם הוזהר על כך שכל הדברים עליהם הוא מצהיר במסמך הם אמת.

ומדוע חשוב להכיר את התשובה היותר ארוכה? מכיוון שבמידה ויתגלע סכסוך משפטי סביב המסמך עליו בוצעה החתימה, על כל צד למסמך לדעת שאימות החתימה בו משקף לא רק את העובדה שהאדם הנדרש אכן הגיע וחתם על המסמך, אלא גם את כל יתר העובדות לגבי 'אמת דברתי', מודעות מלאה והסכמה לתוכן המסמך וכן הלאה כפי שפירטנו לעיל.

ישנם לא מעט מצבים עסקיים, בירוקרטיים או משפטיים, בהם נדרש אימות חתימה ואם אימות כזה נדרש כעת גם מכם, בשורות הבאות תוכלו לקבל את כל המידע שיסביר לכם למה נועד האימות

באילו מקרים נדרש אימות חתימה?

אימות חתימה הוא נושא המעוגן בסעיף 15 בפקודת הראיות תשל"א 1971 ובו מפורטים כל ההיבטים המשפטיים של תהליך האימות. יחד עם זאת, פקודת הראיות לא מפרטת את המסמכים בהם נדרש אימות כזה ולא בכדי. אימות חתימה הוא תהליך שיכול כל גורם לדרוש בכל סיטואציה, בין שמדובר בגורם שלטוני ובין שמדובר באדם פרטי. בהקשר השלטוני, אימות כזה נדרש למשל על תצהירים ראשיים המוגשים לבית המשפט ועל תצהירים משפטיים נוספים מסוגים שונים, על תקנון חברה, על טופס בקשה לפתיחת חשבון בנק לחברה בע"מ, על טופס בקשה לפירוק חברה בע"מ, על מכרזים, הסכמי ממון, טופס בקשת רישיון לעסק ועוד. בנוסף לכך, גם אדם פרטי המבצע עסקה מול גורם אחר, יכול לדרוש אימות חתימה כחלק מהעסקה. כך למשל וניקח את זה לדוגמא קיצונית לצורך העניין, אם אתם רוצים להשכיר את הדירה שלכם לשוכר כלשהו, תוכלו לדרוש מהשוכר לשלוח לכם את ההסכם חתום בצירוף אישור כי בוצע אימות חתימה על ידי עורך דין.

יחד עם זאת, וזאת גם הסיבה שדוגמת הסכם השכירות היא דוגמה קיצונית, אימות חתימה הוא בעיקרו כלי שנועד לאמת את החתימה של אדם, כאשר הצד השני למסמך אינו נוכח. כך למשל, כאשר אתם מגישים מסמך לרשות שלטונית כלשהי, אתם ממלאים את המסמך וחותמים עליו בבית ושולחים אותו בדואר או מגישים אותו במשרד הקבלה. במקרה הזה, נציג של אותה רשות שלטונית לא נוכח בזמן החתימה ולכן הוא נעזר בכלי של אימות חתימה על ידי עורך דין, אבל במקרים בהם שני הצדדים נוכחים במעמד החתימה, אין כל צורך באימות כזה לרוב.

אימות חתימה הוא אישור שהחתימה המופיעה על גבי מסמך מסוים בוצעה על ידי האדם שאכן אמור לחתום אותה.

איך מבוצע הליך האימות עצמו?

אימות חתימה הוא תהליך שעל פי החוק מוסמך לבצע אותו עורך דין בלבד. הכללים על פיהם צריך להתבצע תהליך האימות מוגדרים בדרך כלל על ידי לשכת עורכי הדין והיא גם זו שרשאית להכניס שינויים בכללים אלה, כמובן כל עוד הם עולים בקנה אחד עם החוק. ככלל, תהליך האימות הוא תהליך קצר ומהיר בו מגיע האדם החותם אל משרד עורך הדין המאמת, מוכיח את זהותו באמצעות תעודת זהות, נשאל מספר שאלות לגבי מודעתו והסכמתו לחתום על המסמך, מוזהר לגבי אמיתות הדברים וחותם בנוכחות ולפני עורך הדין. בהמשך לכך, חותם עורך הדין עצמו על המסמך ומאשר בכך כי החתימה אומתה על ידו.

שימו לב, על פי החוק אך ורק עורך דין בעל רישיון עריכת דין בתוקף הוא גורם שמוסמך לאמת חתימה ולא משנה באיזה סוג של חתימה ובאיזה סוג של מסמך מדובר. מגשר, עובדת סוציאלית או כל גורם מקצועי אחר שעשוי להיות מעורב בתהליכים משפטיים כאלה ואחרים אינם מוסמכים לאמת חתימה ואימות חתימה שלהם הוא חסר כל תוקף משפטי. למעשה, ישנם מקרים בהם אימות החתימה צריך להתבצע לא רק על ידי עורך דין מן השורה, אלא על ידי נוטריון שהוא עורך דין שהוכשר והוסמך לאימות, לא רק של חתימות אלא של מסמכים שלמים. במקרה זה, עבודת הנוטריון כוללת לא רק את אימות החתימה של החותם, אלא את אישור האותנטיות של המסמך. כך למשל, כאשר מדובר במסמך שעבר תרגום לשפה אחרת, על הנוטריון לוודא שהתרגום נאמן לחלוטין למקור ובנוסף עליו לאמת גם את החתימה על גבי המסמך.

אימות חתימה הוא נושא המעוגן בסעיף 15 בפקודת הראיות תשל"א 1971 ובו מפורטים כל ההיבטים המשפטיים של תהליך האימות

שוב, גם במקרה הזה, אישור נוטריון לא נדרש בכל מקרה ומקרה. אם למשל מדובר בחתימה על טופס ממשלתי, אין שום צורך לאמת את האותנטיות של הטופס, אלא רק את החתימה על גביו ולכן את משימת האימות במקרה זה יוכל לבצע עורך דין מן השורה.

האם זה עולה כסף?

התשובה היא כן. אימות חתימה הוא שירות שמסופק על ידי עורכי דין ותמורת השירות הם גובים כמובן דמי טרחה בגובה מספר מאות שקלים. זה יכול אמנם לעורר אנטגוניזם לא מעט פעמים, במיוחד לאור העובדה שאתם יודעים מי אתם ואתם יודעים שאתם דוברי אמת ואתם יודעים שאתם מסכימים לתוכן המסמך, אבל זה בדיוק העניין – הצד השני הוא זה שרוצה לדעת את זה ולכן מלכתחילה הוא נעזר בכלי של אימות חתימה.

אימות חתימה על ידי עורך דין הוא למעה עריכת תצהיר. תצהיר הוא מסמך שתפקידו הוכחת עובדות במסגרת הליכים משפטיים, מעין שיפוטיים, הליכי הוצאה לפועל, וכדומה. מאחר שתצהיר הוא מסמך משפטי לכל דבר ועיקר, וחשיבותו משמעותית, השימוש בו מחייב דווקניות בהגשתו. אי לכך, ישנן דרישות פורמאליות קבועות בחוק על פי הן יישק דבר לעניין אימות חתימה על ידי עורך דין, על פי דיני הראיות במשפט הישראלי, בתחום האזרחי. כאמור, תצהיר מהווה אותו אימות עובדתי, כגושפנקה, "שבועה" לצורך העניין, של הטענות הכתובות בכתבי בי הדין או ההליכים המעין שיפוטיים של המגיש. הן מבית משפט, והן מרשויות מנהליות וכדומה.

מהו תצהיר ומדוע הוא מצריך אימות חתימה על ידי עורך דין?

תצהיר הוא מסמך כתוב, אשר נחתם בתחתיתו תחילה על ידי עורך דין,  ובחלקו הראשון משמש כעדות בכתב של מוסר התצהיר. עדות זו מתייחסת לעובדות הידועות באופן אישי למוסר התצהיר, באופן אישי.

החשיבות של אימות חתימה על ידי עורך דין נובעת מעצם תפיסת החוק את עורך הדין כנציג החוק. על כן, הוא יהא האוטוריטה הקובעת לעניין אימות חתימה באמצעות חתימתו. מדובר בסמכות רגישה, חשובה ומשמעותית באופן מיוחד. אותה שבועה למעשה מבקשת מהמצהיר, אשר דבריו מועלים על הכתב בתצהיר, לאמת את אמיתותיו. אם דבריו הם אינם אמת, באמצעות החתימה על התצהיר, המצהיר מבין כי הוא עשוי לשאת בסנקציות ואף לעמוד לדין אם יתן עדות שקר. בשל כך, המצהיר מתחייב בתצהירו כי דבריו הם אמת, וכל אשר נאמר הוא אמת. וכן, אם דבריו יתגלו כבדיה, ישא בעונשים הקבוצים בחוק. בצורה זו, מבין המצהיר את החשיבות המירבית בשל כך.

אימות חתימה על ידי עורך דין הוא למעה עריכת תצהיר. תצהיר הוא מסמך שתפקידו הוכחת עובדות במסגרת הליכים משפטיים, מעין שיפוטיים, הליכי הוצאה לפועל, וכדומה.

תצהיר חייב להיות מסמך אותנטי, ולכן תצהיר שנערך בו כל שינוי, לאחר שנחתם זה מכבר על ידי הצדדים או אחד מהם (מוסר התצהיר או עורך הדין), איננו בר תוקף עוד. עם זאת, ניתן לאחר כל תיקון או שינוי בתצהיר, לחתום שנית או ל לציין את ראשי התיבות של שם המצהיר ליד אותו שינוי או תיקון.

חשוב להכיר, התצהיר כמסמך כתוב נחשב כעדות בית משפט לכל דבר ועניין וכן על כל הכרוך בכך. בתצהיר אמנם מוסר התצהיר מוסר מהידוע לו על פי ידע אישי, אך עדיין, יש לתת את הדעת כי גם אותו מידע אישי צריך להינתן במשורה ובזהירות ובהתאמה מלאה לידע האותנטי שבידי המוסר. כלומר, על מנת שהתצהיר אכן יהיה בעל תוקף, מוסר התצהיר צריך להיות מזוהה לחלוטין עם הטענות והאמירות שבו, או בכתב הטענות הצמוד אליו. החתימה על התצהיר על ידי מוסר התצהיר מתבצעת בנוכחותו של המשביע. במקרה שבו מוסר התצהיר אנאלפבת, כלומר אינו יודע קרוא וכתוב, ישנה אפשרות להטבעת סימן אחר על התצהיר במקום חתימה (לצורך הדוגמה, ניתן לחתום בטביעת אצבע). במקרה שמוסר התצהיר הוא עיוור או אינו יודע קרוא וכתוב, יש לציין הצהרה על אמיתות מצבו של מוסר התצהיר, וכן לציין כי התצהיר כולו הוקרא בפניו והוא הבין את תוכנו ואת הטענות המוצגות בו.

ישנן דרישות פורמאליות קבועות בחוק על פי הן יישק דבר לעניין אימות חתימה על ידי עורך דין, על פי דיני הראיות במשפט הישראלי, בתחום האזרחי. כאמור, תצהיר מהווה אותו אימות עובדתי, כגושפנקה, "שבועה" לצורך העניין

חשיבות נוספת ומשמעותית עד מאד היא חתימה על התצהיר על ידי מוסר התצהיר רק לאחר שהוזהר כראוי כי עליו למסור אך ורק מידע הידוע לו, מידע אישי, כנכון, וכן לעניין מודעותו לסנקציות המנויות בגין עדות שקר. אותה אזהרה יכול שתימסר רק על ידי מי שמוסמך להזהיר את המצהיר, וכן להחתים את התצהיר באישורו. אותו משביע יכול להיות אך ורק אחד מאלו:

הגורמים הבאים מוסמכים להזהיר את המצהיר וחייבים לחתום בעצמם על כך שהזהירו את המצהיר על-גבי התצהיר עצמו: עורך דין, שופט, דיין בבית דין דתי, היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, פרקליטי מחוז, פרקליטי נפה, וסגני פרקליט המדינה ופרקליטי המחוז ועוזריהם, ראש רשות מקומית. וכן, כל אדם שקיבל הסמכה מפורשת משר המשפטים לחתום על תצהיר.

כיצד בנוי תצהיר?

תצהיר מחולק למספר חלקים, למעשה ברוב המקרים שניים במספר ולעיתים שלושה. כאשר מדובר בשלושה חלקים, החלק הראשון הוא הטענות הצמודות לתצהיר לאישורן. במקרים אחרים, התצהיר מחולק לשני חלקים כאשר הטענות לאישורן מצורפות בקובץ נפרד ככתב טענות.

שני החלקים האחרים הם כמובן גוף התצהיר, אחד המתייחס לחתימת מוסר התצהיר והשני מתייחס לחתימת מאמת התצהיר, המשביע. תחילה, בחלק התצהיר אשר מתייחס למוסר התצהיר, מצוינים שמו המלא של המצהיר, עיסוקו, וכתובתו. המצהיר מנוסח כגוף ראשון (אני, אנחנו) שהרי מדובר במסמך שבועה לכל דבר ועניין, אך עם זאת, ניתן לנסחו גם בגוף שלישי נסתר (הוא, היא, הם והן) והתוקף יהיה תקין לחלוטין. פרטים חשובים נוספים שיש לציין הם תאריך החתימה וכן המקום שבו נחתם התצהיר.

לאחר ציון הפרטים המזהים, יצוין בסוף החלק הראשון של התצהיר סעיף האזהרה של מוסר התצהיר, שכאמור, אם לא דיבר אמת, יוטלו עליו הסנקציות המנויות בחוק. מלבד האזהרה עצמה, יופיעו בסעיף זה גם שם מוסר התצהיר מצד אחד ומשני שני חתימתו.

בחלק השני, הוא החלק של המשביע, יצוינו כל הפרטים של המשביע. כך לדוגמה, שמו של עורך הדין, מספר הרישיון שלו, כתובת משרדו. וכן, תאריך החתימה, פרטיו בשנית של מוסר התצהיר וכדומה. בתחתית חלק זה יופיע מצד אחד שמו של המשביע ומצד שני תופיע חתימתו.

אם ישנו מקרה כאמור, בו מוסר התצהיר איננו יודע קרוא וכתוב, עיוור, וכדומה, ולכן חתם באמצעות הטבעה אחרת, תצוין על גבי התצהיר גם הערה לגבי זה. כלומר, הערה המציינת כי הטבעת הסימן נעשתה בנוכחות עורך הדין, או המשביע האחר.

חשוב מאד לציין, שאם ישנם מספר מצהירים לעניין כתב טענות אחד, יש לצרף מספר תצהירים כמספר מוסרי התצהיר. כל אחד מתצהירים אלו יהא חתום על ידי עורך הדין או המשביע האחר.

אימות חתימה על ידי עורך דין נעשה לעניין מסירת תצהירים בכל ענפי המשפט בישראל, החל ממשפט אזרחי, משפט פלילי, משפט מנהלי וכדומה.

אימות חתימה על ידי עורך דין נעשה לעניין מסירת תצהירים בכל ענפי המשפט בישראל, החל ממשפט אזרחי, משפט פלילי, משפט מנהלי וכדומה. אימות חתימה על ידי עורך דין חשוב שיעשה באותו התאריך בדיוק בו נמסר התצהיר, על מנת שיהיה תקף וראוי. זאת מאחר שעורך דין צריך לעמוד מאחורי מסמך משפטי מעין זה, ועל כן החשיבות שבאותנטיות מעמד החתימה משמעותית וחשובה מנשוא.

התצהיר משמש ברבות המקרים כתמיכה בכתבי בי דין, בקשות שונות וכאמור גם לצד מסמכים מעין משפטיים. מסמכים אלו מצריכים הצהרה על התקיימותם של תנאים, מצבים עובדיים שנכתבו בכתבי הטענות הללו, טענות משפטיות, וכדומה. הליכים אלו כאמור יכול שיתנהלו מול בית המשפט, רשות מנהלית וכן הלאה. עד כה, אימות חתימה על ידי עורך דין היה מתבצע באופן פיזי בלבד ורק זו הייתה גושפנקה מחייבת למעמד החתימה. עם משבר הקורונה, לשכת עורכי הדין הכניסה לתוקף הנחיות חדשות בעניין זה, המאפשרות הקלה במעמד החתימה על תצהיר. כך ניתן לחתום על תצהיר באמצעות שיחת וידאו עם עורך הדין (נקרא גם היוועדות חזותית), אין צורך במפגש פיזי, ויש באפשרותכם לבצע אימות חתימה על ידי עורך דין מכל מקום ובכל זמן. לפרטים נוספים לצורך אימות חתימה על ידי עורך דין, צרו עימנו קשר ונשמח לסייע.

אימות חתימה על ידי עורך דין הוא עריכה של תצהיר, הלכה למעשה. התצהיר הוא מסמך המאמת עובדות וטענות המצוינות במסגרת הליכים משפטיים, מעין שיפוטיים, הליכי הוצאה לפועל, וכדומה. כך שתצהיר הוא כמובן, מסמך משפטי לכל דבר ועיקר, ועל כן חשיבותו משמעותית ומהותית. עורך דין אשר עורך תצהיר מחויב לעשות זאת בצורה מדויקת וברורה. כך למשל, על פי דרישות פורמאליות הדרושות לפי חוק בעריכת תצהירים, על פי דיני הראיות במשפט הישראלי (סעיף 15 לפקודת הראיות). על פי דין זה מסמיך המחוקק את ציבור עורכי הדין בישראל לכללי עריכה, קבלה ואימות תצהירים וכן מציין את התנאים להתקיימותם המאושרת של תצהירים. בפנייה לעורך דין לשם אימות חתימה מחיר שיש לשלם נע בין 150 שקלים ואילך, וזאת לפי סוג המסמך או המסמכים אותם יש לאמת.

כאמור, תצהיר מהווה אותו אימות עובדתי, כלומר גושפנקה, לאימות העובדות והטענות המנויות בו או במסמך אשר הוא מצורף אליו. גושנפנקה זו היא שבועה לכל דבר ועניין, והתצהיר כמסמך משפטי תקף כלפי בית משפט, רשויות מנהליות, רשויות מעין שיפוטיות וכדומה, לפי העניין.

על פי מה נקבע אימות חתימה מחיר?

עריכת תצהיר אצל עורך הדין שלך כאמור הוא מסמך משפטי לכל דבר ועיקר, הנועד לעגן ולאמת מסמך משפטי אחר או את הטענות המנויות בתצהיר לכשעצמו. אי לכך, אימות חתימה מחיר נקבע על פי גודל התיק הנידון בפני עורך הדין. ככל שמדובר באימות חתימה בלבד, המחירים אינם גבוהים כלל ונעים בטווחי מחיר של החל מ-150 ש"ח פלוס מע"מ ואילך. ואילו, ככל שהתיק יהיה מסובך יותר, ידרוש מידע ועבודה רחבים יותר מעורך הדין, המקרה יהיה סבוך וגדול יותר, ככל הנראה יהיה צורך בהרבה יותר מאימות. על כן, במקרים מסוג אלו עבור אימות חתימה מחיר יקבע בהתאם למקרה הנדון.

בפנייה לעורך דין לשם אימות חתימה מחיר שיש לשלם נע בין 150 שקלים ואילך, וזאת לפי סוג המסמך או המסמכים אותם יש לאמת.

לצורך הדוגמה, המחירים הנמוכים יהיו לגבי תצהירים מוכנים, שכל שצריך עורך הדין הוא לאמת את המצהיר שלפניו ולחתום בחתימתו על התצהיר. ואילו במקרים אחרים, בהם יצטרך עורך הדין לערוך את התצהיר בעצמו, או אף להוסיף אי אילו מסמכים משפטיים נוספים וכן נספחים נוספים לאימות, יקבע המחיר גם כן, בהתאם.

יש לציין, ציבור לשכת עורכי הדין בישראל אינם קובעים את שכר טרחתם באמצעות מחירון אחיד. ישנו מחירון מומלץ של לשכת עורכי הדין, אולם לא לצורך אימותי חתימה ותצהירים. על כן, אישור תצהירים ואימות חתימה מחיר יקבע על פי החלטתו של עורך הדין, אשר חופשי לקבוע את שכר טרחתו לעצמו. עם זאת, עדיין נציין כי ברירת המחדל עבור אימות חתימה מחיר, הוא גם המחיר המקובל, הוא טווח של 150-200 ש"ח פלוס מע"מ עבור אימות חתימה על תצהיר בלבד. ככל שמדובר בתצהירים נוספים לאימות (אימות בלבד כאמור), יכול ויקבע עורך הדין מחיר נמוך יותר עבור כל אימות חתימה על כל תצהיר. כך לדוגמה, עבור קבוצה משמעותית של תצהירים רבים, יכול ויפחת מחיר אימות כל תצהיר אף לטווחי מחיר של 100 ש"ח פלוס מע"מ בממוצע.

אימות חתימה מחיר נקבע על פי גודל התיק הנידון בפני עורך הדין. ככל שמדובר באימות חתימה בלבד, המחירים אינם גבוהים כלל ונעים בטווחי מחיר של החל מ-150 ש"ח פלוס מע"מ ואילך.

מהו תצהיר ומדוע הוא מצריך אימות חתימה מעורך דין?

כאמור, תצהיר הוא הצהרה בשבועה לגבי עובדות וטענות הנטענות בכתבי בי דין, לשם אימותם כנכונים מידיעתו האישית של המצהיר. התצהיר כמסמך כתוב, מאומת בתחתיתו תחילה על ידי עורך דין,  בשימושו עדות בכתב של מוסר התצהיר. עדות זו מתייחסת לעובדות הידועות כאמור, באופן אישי למוסר התצהיר.

חשיבות אימות חתימת תצהיר על ידי עורך דין היא מעצם היותו של החוק תופס את עורך הדין, או המאמת האחר האפשרי לדין דין, כנציג החוק. באשר לכך, עורך הדין או המאמת האחר, הוא האוטוריטה הקובעת לעניין אימות חתימה, ורק באמצעות חתימתו. זו היא סמכות רגישה במיוחד, וען כל חייבת להתממש לפי התקנות. אותה שבועה למעשה מבקשת מהמצהיר, אשר דבריו מועלים על הכתב בתצהיר, לאמת את אמיתותיו. ברגע זה מחויב מאמת התצהיר לעשות זאת בצורה נכונה. שכן, אם דבריו של המצהיר הם אינם אמת, באמצעות החתימה על התצהיר, המצהיר מבין כי הוא עשוי לשאת בסנקציות ואף לעמוד לדין אם יתן עדות שקר. בשל כך, המצהיר מתחייב בתצהירו כי דבריו הם אכן אמת. ככל שיתגלו דברי המצהיר כבדיה, ישא בעונשים הקבוצים בחוק, ועליו להיות לחלוטין מודע לכך כאשר מתבצע אימות החתימה אצל עורך הדין.

עדיין נציין כי ברירת המחדל עבור אימות חתימה מחיר, הוא גם המחיר המקובך, הוא טווח של 150-200 ש"ח פלוס מע"מ עבור אימות חתימה על תצהיר בלבד

דברים שחשוב לדעת באימות חתימה על תצהיר

תצהיר חייב להיות מסמך אותנטי. ככל שישנו תצהיר אשר נערך בו שינוי, לאחר שנחתם זה על ידי הצדדים או לפחות אחד מהם, איננו בר תוקף עוד. במקרה מעין זה, ניתן לאמת את התצהיר אך ורק על ידי חתימה ליד התיקון בתצהיר, או לכל הפחות לחתום בראשי תיבות ליד התיקון.

אימות החתימה על ידי הצדדים מתבצע בנוכחותו של המשביע. במקרה שבו מוסר התצהיר אנאלפבת, כלומר אינו יודע קרוא וכתוב, ישנה אפשרות להטבעת סימן אחר על התצהיר במקום חתימה, למשל באמצעות טביעת אצבע. במקרה מסוג זה, מחויב מאמת החתימה, עורך הדין, לציין הצהרה על אמיתות מצבו של מוסר התצהיר, וכן לציין כי התצהיר כולו הוקרא בפניו והוא הבין את תוכנו ואת הטענות המוצגות בו.

ל כן, אישור תצהירים ואימות חתימה מחיר יקבע על פי החלטתו של עורך הדין, אשר חופשי לקבוע את שכר טרחתו לעצמו.

יש לשים לב, כי אימות חתימה יכול שיעשה על פי דין על פי גורמים מסוימים בלבד. גורמים אלו מונים לפי החוק מיני תפקידים שיפוטיים ומעין שיפוטיים, ורק אלו יכולים לבצע אימות חתימה ולחתום בעצמם על ההצהרה. כך לפי הדין המוסמכים הם: עורך דין, שופט, דיין בבית דין דתי (לצורך העניין, רבני), היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, פרקליטי מחוז, פרקליטי נפה, וסגני פרקליט המדינה ופרקליטי המחוז ועוזריהם, ראש רשות מקומית. בנוסף, מעבר לרשימה הסגורה, הדין מונה גם אפשרות פתוחה בדמות זו: "כל אדם אשר קיבל הסמכה מפורשת משר המשפטים לחתום על תצהיר".

כפי האמור לעיל, התצהיר משמש ברבות המקרים כתמיכה בכתבי בי דין, בקשות שונות וכאמור גם לצד מסמכים מעין משפטיים. כאמור, מסמכים אלו מצריכים הצהרה על התקיימותם של תנאים, מצבים עובדיים, טענות משפטיות וכדומה, אשר נכתבו בכתבי טענות אלו. ואילו, עד כה, אימות חתימה על ידי עורך דין היה מתבצע באופן פיזי בלבד. כלומר, זו בלבד היה משמש אישור מחייב לעניין אימות חתימה על תצהיר. ואולם, עם משבר הקורונה, לשכת עורכי הדין החליטה להכניס לתוקף הנחיות חדשות בעניין זה, אשר מאפשרות הקלה משמעותית לעניין אימות חתימה. בזכות זו, ניתן כיום לבצע אימות חתימה על תצהיר אצל עורך דין באמצעות שיחת וידאו עם עורך הדין (ובשמו בדין- היוועדות חזותית). הווה אומר, אין צורך במפגש פיזי. באפשרותו של הלקוח לבצע את אימות החתימה על ידי עורך הדין מכל מקום בעולם ממש, ובכל זמן. לפרטים נוספים לצורך אימות חתימה על ידי עורך דין, או לחילופין לצורך הצעת מחיר לאימות חתימה על ידי עורך דין על תצהיר  מטעמנו, או עבור כל מסמך אחר הדרוש חתימה, צרו עימנו קשר, ונשמח לסייע.

אז מה היה לנו בכתבה:

צרו קשר להתייעצות עם אחד המומחים שלנו
לוגו - GALBO

הצוות שלנו בגלבו מחזיק בידע רב, ניסיון עשיר וקשרים ענפים, ויוכל לעזור לכם בכל הקשור להקמת החברה שלכם בקפריסין. לאורך השנים ליווינו מאות לקוחות, החל מהצעד הראשון להקמת החברה ועד להנהלת חשבונות שנתית, וממשיכים לספק קשת רחבה של שירותים לחברות תחת קורת גג אחת.

אימות חתימה נוטריוני בחריש

צריכים אימות חתימה נוטריוני? המאמר הבא הוא בשבילכם. מסמכים משפטיים רבים מצריכים אימות חתימה נוטריוני על מנת להיחשב קבילים בבית המשפט. לדוגמא, במידה שאתם זכאים

אימות חתימה נוטריוני בעומר

צריכים אימות חתימה נוטריוני? המאמר הבא הוא בשבילכם. מסמכים משפטיים רבים מצריכים אימות חתימה נוטריוני על מנת להיחשב קבילים בבית המשפט. לדוגמא, במידה שאתם זכאים

אימות חתימה נוטריוני בתל-אביב

צריכים אימות חתימה נוטריוני? המאמר הבא הוא בשבילכם. מסמכים משפטיים רבים מצריכים אימות חתימה נוטריוני על מנת להיחשב קבילים בבית המשפט. לדוגמא, במידה שאתם זכאים

אימות חתימה נוטריוני ביפו

צריכים אימות חתימה נוטריוני? המאמר הבא הוא בשבילכם. מסמכים משפטיים רבים מצריכים אימות חתימה נוטריוני על מנת להיחשב קבילים בבית המשפט. לדוגמא, במידה שאתם זכאים

אימות חתימה נוטריוני בקריות

צריכים אימות חתימה נוטריוני? המאמר הבא הוא בשבילכם. מסמכים משפטיים רבים מצריכים אימות חתימה נוטריוני על מנת להיחשב קבילים בבית המשפט. לדוגמא, במידה שאתם זכאים

074-7765923