למגוון השירותים המשפטיים שאנחנו מציעים אונליין:

פירוק מרצון

פירוק מרצון הוא הליך פירוק של חברה אשר איננה פעילה ואיננה מניבה עוד בעבור בעליה. חברה שאיננה פעילה משמעותה בזבוז משאבים משווע עבור בעליה, בין היתר צבירת חובות ענק, צבירת קנסות עד אלפי ואף מאות אלפי שקלים וכדומה. על כן, יצר החוק אפשרות נהדרת לבעלי חברות לבצע פירוק מרצון של החברה אשר עומדת ללא מעש, באמצעות הליך פירוק מרצון בהליך מזורז. הליך פירוק מרצון מתבצע באמצעות מסלול רגיל או באמצעות ההליך המזורז אשר נמשך מספר חודשים בודדים. על מנת לבצע הליך פירוק מרצון בהליך רגיל או בהליך מזורז יש לפנות לעורך דין מיסחרי מיקצועי ומיומן מתמחה בפירוק חברות. בכל מקרה מהשניים, המוביל את השיירה הוא כמובן חוק החברות וכן הפסיקה המרחיבה אותו.

מהו הליך פירוק מרצון בהליך מזורז?

על מנת לבצע הליך פירוק מרצון בהליך מזורז, לפי חוק החברות, יש לעמוד במספר קריטריונים. תחילה, על החברה להחזיק בסטטוס "לא פעילה" (סעיף 342מא לחוק). על מנת לענות על מה היא הגדרה של חברה לא פעילה ניעזר בחוק, אשר מונה מספר תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא חברה ללא נכסים כלל. התנאי השני הוא חברה ללא חובות, כאשר מסויגים מכך חובות בשל אגרה שנתית שהחברה רשאית לקבל פטור ממנה מכוח תקנות לפי סעיף 44 לחוק. התנאי השלישי המצטבר האחרון הוא שאין לאותה חברה בעת הרצון לפרקה כלל הליכים משפטיים תלויים ועומדים שהחברה היא צד להם, וכן, לא מתנהלים נגדה הליכי אכיפה מינהליים לפי דין.

פירוק מרצון הוא הליך פירוק של חברה אשר איננה פעילה ואיננה מניבה עוד בעבור בעליה. חברה שאיננה פעילה משמעותה בזבוז משאבים משווע עבור בעליה, בין היתר צבירת חובות ענק, צבירת קנסות עד אלפי ואף מאות אלפי שקלים וכדומה

תנאים מצטברים משמעותם שיוך כלל התנאים כולם לאותה חברה, לא חלקם ולא אחד מהם. ככל שאכן החברה העומדת לפנינו עונה על כל שלושת התנאים כולם, היא אכן עולה בגדר ההגדרה "חברה לא פעילה", ואכן זכאית להליך פירוק מרצון בהליך מזורז.

מבחינת הליך הפירוק בהליך מזורז, על עורך הדין שלך לבצע מספר פעולות. הפעולה הראשונה היא חתימה על הצהרה אשר לפיה החברה שלך אינה פעילה עוד. בהמשך, על דירקטורי החברה להכריז ולחתום בעצמם על הצהרה הכוללת את שלושת התנאים המצטברים שציינו- החברה איננה פעילה, החברה אינה מחזיקה בנכסים, לחברה אין חובות ואין הליכים משפטיים או הליכי אכיפה מנהליים תלויים ועומדים כנגדה. לאחר שליחת ההצהרה, יש צורך בזימון אסיפת בעלי המניות. בה יאשרו אלו בחתימתם את הסכמתם לפירוק החברה מרצון.

לאחר מכן, יגיע החלק המהותי והוא מינוי הנאמן, אשר עליו לשמור את מסמכי החברה המתפרקת למשך שבע שנים לפחות. הנאמן שמונה ישלח את בקשת חיסול החברה לרשת החברות בצירוף כלל המסמכים שצוינו לעיל וכן בצירוף החלטת מינוי הנאמן והאגרה הדרושה (או פטור מאגרה). לאחר קבלת הבקשה על ידי רשם החברות, יפרסם הרשם את הבקשה של באתר משרד המשפטים ולכל מאן דה הוא יהיו 90 ימים להתנגד לכך. ככל שלא הועלתה התנגדות, תחוסל החברה תוך 90 ימים.

על כן, יצר החוק אפשרות נהדרת לבעלי חברות לבצע פירוק מרצון של החברה אשר עומדת ללא מעש, באמצעות הליך פירוק מרצון בהליך מזורז.

מהו הליך פירוק מרצון בהליך רגיל?

כאמור, הליך נוסף המיועד לפירוק חברה מרצון הוא הליך פירוק מרצון בהליך רגיל. על מנת לבצע הליך מאין זה, על החברה לעמוד בשני תנאים מצטברים. הראשון, על החברה להחזיק בלפחות 75% מבעלי המניות שלה אשר הסכימו ומסכימים לפירוק. זאת כמובן יש להיחתם בהצהרה בכתב כאסמכתה. התנאי השני הוא לעניין הדירקטורים, על רובם או כולם של הדירקטורים להצהיר בכתב ובחתימתם כי מצבה העסקי של החברה הוא כשיר לפירעון, כלומר, ביכולתה של החברה לשלם את כל חובותיה. כעת, או לכל היותר תוך מקסימום זמן של שנה מיום הפירוק בפועל.

שלביו של הליך פירוק חברה מרצון בהליך רגיל מתחילים כאמור באמצעות חתימה על תצהיר כושר פירעון. כפי שציינו, על בעלי המניות להצהיר על כשרות הפירעון של החברה לפרוע חובותיה תוך שנה לכל היותר. לאחר מכן תזומן האסיפה הכללית של בעלי המניות תוך 90 ימים לכל היותר מועד החתימה על התצהיר. באסיפה זו תוכרע באופן סופי ההחלטה של פירוק מרצון. ככל שההחלטה הוכרעה לחיוב, תמנה האסיפה הכללית נאמן אשר יהיה אחראי על הליכי פירוק החברה. כעת, הנאמן שמונה יגיש לרשם החברות את כל המסמכים שנחתמו מתחילת התהליך. הרשם יבצע את הבדיקות הדרושות, וברגע שאלו יאושרו, בד"כ תוך שלושים ימים, ישונה סטטוס החברה ל"פירוק מרצון".

כאמור, הליך נוסף המיועד לפירוק חברה מרצון הוא הליך פירוק מרצון בהליך רגיל. על מנת לבצע הליך מאין זה, על החברה לעמוד בשני תנאים מצטברים.

הנימה הסופית היא כמובן חיסול החברה, אשר יתבצע לאחר סיום התהליך על ידי הנאמן. התהליך המצוי בידי הנאמן יכלול בין היתר כינוס נכסי החברה המצויים בקופת הפירוק, טיפול בתביעות חוב, תשלומים של חובות החברה,  חלוקת כספים נותרים לבעלי המניות ועוד. בסיום כלל ההליכים הללו יכתוב הנאמן דו"ח ויכנס את האסיפה הכללית. תוך שבוע מיום כינוס האסיפה יודיע הנאמן לרשם החברות על סיום הליך פירוק החברה וזה האחרון יאשר את חיסולה.

על מנת לבצע הליך פירוק מרצון חשוב מאד להיוועץ בעור דין מסחרי המתמחה פירוק חברות. על כן אין להקל ראש בייעוץ המשפטי ובפרט בביצוע ההליך עצמו, על מנת להגן ככל האפשר על זכויותיך ולהביאך לחוף מבטחים. לפרטים נוספים צור עימנו קשר ונשמח לסייע.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אז מה היה לנו בכתבה:

קבוצת מילניום - מומחים בהקמת חברה בחו"ל
קבוצת מילניום - מומחים בהקמת חברה בחו"ל

עוד מאמרים שעשוים לעניין אותך

בלוג

איך בוחרים מהנדס אינסטלציה?

יש כאלה שיוצאים מנקודת הנחה כי מהנדס אינסטלציה הוא בעצם אינסטלטור. אך המציאות היא שמדובר על איש מקצוע עם תואר מהנדס, כזה שמוסמך לקבל החלטות

בלוג

תרגום מסמכי חברה לאנגלית

שירותי עריכת דין ונוטריון נצטרך לקבל לפחות פעם אחת אם לא יותר בחיינו כאנשים פרטיים, ועוד יותר במידה ואנחנו מנהלים תאגיד או עמותה. בעלי עסקים,

צרו קשר להתייעצות עם אחד המומחים שלנו

איך בוחרים מהנדס אינסטלציה?

יש כאלה שיוצאים מנקודת הנחה כי מהנדס אינסטלציה הוא בעצם אינסטלטור. אך המציאות היא שמדובר על איש מקצוע עם תואר מהנדס, כזה שמוסמך לקבל החלטות

תרגום מסמכי חברה לאנגלית

שירותי עריכת דין ונוטריון נצטרך לקבל לפחות פעם אחת אם לא יותר בחיינו כאנשים פרטיים, ועוד יותר במידה ואנחנו מנהלים תאגיד או עמותה. בעלי עסקים,

האם כדאי לעשות חתימה דיגיטלית?

חתימה דיגיטלית היא קוד ייחודי המשמש לאימות זהות החותם. ניתן ליצור אותו באמצעות מפתח פרטי ומפתח ציבורי. החתימה הדיגיטלית מכונה גם חתימה אלקטרונית או מזהה