למגוון השירותים המשפטיים שאנחנו מציעים אונליין:

פירוק חברה לא פעילה

לפני מספר שנים הקמתם עסק קטן ונישתי שהצליח יפה, אך מפאת שינוי בסטטוס האישי שלכם וגם החלטה להתגורר באזור אחר בארץ – נאלצתם להפסיק את הפעילות שלו ואף הצלחתם למכור את כל הציוד שהיה בו. למרות שעבר זמן רב מאז שהעסק שלכם היה פעיל, על פי הרשומות הממשלתיות העסק שלכם אולי לא פעיל אך חלות עליו כל החובות של עסק בישראל, ביניהן גם תשלום אגרות שנתיות על פי חוק.

כדי שתוכלו להפסיק לחלוטין את הפעילות של העסק ולחסוך מעצמכם תשלומים מיותרים, עליכם להחליט על פירוק סופי של העסק ולהכריז על פירוק חברה לא פעילה בפני רשם החברות. כיצד תוכלו לעשות את התהליך הבירוקרטי הזה ולא לא כדאי לדחות אותו יותר? על כך במאמר הנוכחי.

חברה לא פעילה – מה זה אומר?

חברה שאיננה פעילה היא חברה שלא מנהלת כל פעילות עסקית-מסחרית, בין אם מדובר על חנות פיזית קיימת אך סגורה ללקוחות תקופה ממושכת, משרד לא פעיל שאינו מקבל קהל ואין בו עובדים וכל עסק אחר שבעבר התנהלה בו פעילות עסקית מסוימת אך תקופה ארוכה הוא לא פעיל ולא מנהל כל תהליך עסקי. עסק שכזה הוא ללא הכנסות וללא הוצאות, ולכן אין לו גם נכסים או הליכים משפטיים/מנהליים שמתנהלים נגדו במערכת המשפט.

כדי שתוכלו להפסיק לחלוטין את הפעילות של העסק ולחסוך מעצמכם תשלומים מיותרים, עליכם להחליט על פירוק סופי של העסק ולהכריז על פירוק חברה לא פעילה בפני רשם החברות

למה כדאי וצריך לפרק חברות שאינן פעילות?

חברות לא פעילות אולי לא קיימות מבחינת בעלי העסק, אך אין זה כך מבחינת הרשויות הממונות על רישום וניהול עסקים בישראל. כל עוד עסק לא הכריז על פירוק של החברה, מבחינת רשם החברות העסק קיים ולכן עליו לעמוד בתשלומי האגרות השנתיות המועברות בכל תחילת שנה לרשם החברות.

משום כך ניתן להבין כי חברה לא פעילה ממשיכה לקבל דרישות לתשלום אגרות שנתיות, גם אם העסק לא קיים יותר מבחינה פיזית ואין לו הכנסות שהוא מרוויח מהן. אגרות אלו ממשיכות להצטבר בכל שנה קלנדרית שעוברת, כאשר תשלום האגרה השנתית עומד כרגע על כ-1500 ₪, כך שחברות לא פעילות יכולות למצוא עצמן עומדות בפני חובות גבוהים של עשרות ואף מאות אלפי שקלים. לכן הפתרון הטוב ביותר הוא לפרק את החברה מבחינה רשמית, וכך לעצור את דרישות תשלום האגרות המגיעות מרשם החברות.

חברות לא פעילות אולי לא קיימות מבחינת בעלי העסק, אך אין זה כך מבחינת הרשויות הממונות על רישום וניהול עסקים בישראל. כל עוד עסק לא הכריז על פירוק של החברה, מבחינת רשם החברות העסק קיים ולכן עליו לעמוד בתשלומי האגרות השנתיות

למה עסקים צריכים לשלם אגרות שנתיות לרשם החברות?

תשלום אגרות שנתיות לרשם החברות הוא פעולה שכל בעל חברה בע"מ בישראל מחויב לעשות, זאת בהתאם לחוק החברות. הסיבה לתשלום האגרות קשורה לשירותים אותם מקבלים בעלי עסקים מרשם החברות כמו הליכי הרישום ברשומות, מתן אפשרות לקבלת מידע רלוונטי על החברה דרך רשם החברות, הגשת בקשות לפעולות שונות כבעלי חברה כמו העברת מניות וקבלת מידע על דוחות שנתיים וכו'. בנוסף לכך, תשלום האגרות הקבוע על ידי בעלי החברה מונע מאנשים לפתוח חברות קש.

בכדי שחברה שאיננה פעילה תוכל לקבל את האישור להפסקת תשלומי האגרות השנתיים, עליה להתחיל בהליך פירוק חברה לא פעילה מול רשם החברות.

 פירוק חברה לא פעילה – במה זה כרוך?

בכדי שחברה שאיננה פעילה תוכל לקבל את האישור להפסקת תשלומי האגרות השנתיים, עליה להתחיל בהליך פירוק חברה לא פעילה מול רשם החברות. את הגשת בקשת פירוק החברה יכולים ליזום בעלי החברה ו/או המניות, כאשר לחברה אין כל חובות והתחייבויות כספיות פתוחות שהיא איננה יכולה לעמוד בהן. הליך זה מוכר גם בשם פירוק חברה מרצון, כיוון שחיסול החברה מגיע מיוזמתם של בעלי החברה בלבד.

פירוק חברה לא פעילה שהיא בעלת כושר פירעון מתחילה במילוי ושליחת תצהיר בו כל בעלי המניות בחברה מתחייבים כי אין לחברה כל חובות כספיים פתוחים, ובמידה ויתגלו כאלו החברה מסוגלת לפרוע אותם במלואם. לאחר קבלת אישור מרשם החברות לקבלת הבקשה והמשך תהליך הפירוק, על בעלי החברה לכנס אסיפה כללית יחד עם כל השותפים העסקיים של החברה ולהחליט יחד על הליך הפירוק. בשלב זה ממונה מפרק/נאמן של כל נכסי החברה, שעליו לשלוח  במקביל טופס ייעודי למינוי לתפקיד המפרק לרשם החברות כדי לעדכן על כך. האסיפה נועדה להחליט בנוגע לחלוקת הנכסים בין כל בעלי המניות, לא לפני שכוסו של החובות הפתוחים שהיו לחברה כלפי נושה אחד או יותר.

בשלב האחרון לפני כניסת פירוק החברה לתוקף, המפרק מכנס אסיפה כללית נוספת של כל בעלי המניות ומציג להם דו"ח מסכם של הליך הפירוק המפרט את כל ההליכים שננקטו על נכסים, חובות וכו' ואת הדו"ח לשלוח לרשם החברות.

פירוק חברה לא פעילה שהיא בעלת כושר פירעון מתחילה במילוי ושליחת תצהיר בו כל בעלי המניות בחברה מתחייבים כי אין לחברה כל חובות כספיים פתוחים, ובמידה ויתגלו כאלו החברה מסוגלת לפרוע אותם במלואם

האם ניתן לקצר את ההליך הבירוקרטי של פירוק חברה?

התיקון לחוק פירוק חברות מאפשר לקיים הליך מזורז לפירוק של חברה, פעילה או לא פעילה, זאת רק אם מדובר על חברה בע"מ של יחיד שמשמש גם כדירקטוריון של החברה. הליך זה מאפשר לפרק את החברה לאלתר תוך 4-6 חודשים בלבד ובשני שלבים בלבד.

כיצד ומתי ניתן להגיש בקשה לפטור מתשלום אגרה שנתית?

הליך פירוק חברה לא פעילה מאפשר לבעלי החברה לבטל את תשלום האגרות השנתיות לרשם החברות, גם אם מדובר על תשלומים רטרואקטיביים של שנים קודמות. לשם כך יש להגיש לרשם החברות טופס בקשה לקבלת פטור מתשלום אגרות, אותו יש לצרף לטופס הבקשה לפירוק חברה לא פעילה בצירוף מסמכים ממס הכנסה ומע"מ על אי-פעילות של העסק בשנים הקודמות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אז מה היה לנו בכתבה:

קבוצת מילניום - מומחים בהקמת חברה בחו"ל
קבוצת מילניום - מומחים בהקמת חברה בחו"ל

עוד מאמרים שעשוים לעניין אותך

פירוק חברה מקוון
פירוק חברה

פירוק מרצון

פירוק מרצון הוא הליך פירוק של חברה אשר איננה פעילה ואיננה מניבה עוד בעבור בעליה. חברה שאיננה פעילה משמעותה בזבוז משאבים משווע עבור בעליה, בין

פירוק חברה

פירוק חברה חוק החברות

פירוק חברה מרצון הוא אחד ההליכים המשמעותיים בעבור בעלי חברות לא פעילות, זאת מאחר שהפיתרון הנהדר הזה חוסך ביזבוז משאבים באופן משמעותי במיוחד לבעלי החברה.

פירוק חברה

רשם חברות פירוק חברה

פירוק חברה הוא אחד מהליכי הזכות המשמעותיים ביותר בעבור בעלי חברות, למרות מה שנהוג לחשוב. זאת מאחר שמרבית הליכי הפירוק הם למעשה הליכים רצוניים, אשר

צרו קשר להתייעצות עם אחד המומחים שלנו

פירוק חברה מקוון

פירוק מרצון

פירוק מרצון הוא הליך פירוק של חברה אשר איננה פעילה ואיננה מניבה עוד בעבור בעליה. חברה שאיננה פעילה משמעותה בזבוז משאבים משווע עבור בעליה, בין

פירוק חברה חוק החברות

פירוק חברה מרצון הוא אחד ההליכים המשמעותיים בעבור בעלי חברות לא פעילות, זאת מאחר שהפיתרון הנהדר הזה חוסך ביזבוז משאבים באופן משמעותי במיוחד לבעלי החברה.

רשם חברות פירוק חברה

פירוק חברה הוא אחד מהליכי הזכות המשמעותיים ביותר בעבור בעלי חברות, למרות מה שנהוג לחשוב. זאת מאחר שמרבית הליכי הפירוק הם למעשה הליכים רצוניים, אשר

פרסום ברשומות פירוק חברה

פירוק מרצון הליך מזורז

חברה שאיננה פעילה היא חברה אשר איננה מניבה עוד בעבור בעליה, ומעבר לכך, היא חברה אשר משמעותה ביזבוז משאבים דרמטי, בין היתר צבירת קנסות, חובות

פירוק מרצון בהליך מזורז

חברה אשר איננה פעילה היא חברה שמהותה הוא ביזבוז משאבים, ולא רווח, שהוא הסיבה בגינה חברה נפתחת מלכתחילה. מדובר בטריגר לצבירה של חובות ענק, ועל