הסכם שותפות

מקימים חברה עם שותפים? המאמר הבא הוא בשבילכם. בעת הקמת חברה עם שותפים חשוב מאוד לחתום על הסכם שותפות. הסכם שותפות למעשה מסכם במסמך כתוב את כלל הפרטים הרלוונטיים לניהול החברה בין השותפים. חשוב מאוד שהסכם השותפות יהיה רהוט, יהיה מנוסח בצורה מובנת וברורה, יהיה מובן על כל הצדדים ושלא יהיה ניתן לפרש אותו לשתי פנים. כך הסכם השותפות יוכל לשרת אתכם בכל מצב בו תתקלו בבעיות עם השותפים שלכם. מהו הסכם שותפות ומתי נחתום עליו? על כך נרחיב במאמר הבא.

מהו הסכם שותפות?

קודם כל חשוב להבין מהו בכלל הסכם שותפות. הסכם שותפות הוא למעשה חוזה משפטי, בין שני אנשים לפחות, שמעוניינים לשתף פעולה בעסק ורוצים לעגן את הזכויות והחובות שלהם בכל הנוגע לשותפות שלהם.
שותפות עסקית היא דבר עם יתרונות רבים. שני הצדדים עובדים ביחד, העבודה מתחלקת, יכולים לבצע דיונים שמעשירים את העבודה ומשפרים אותה ועוד. עם זאת, במקרים רבים צצים קשיים שונים בין שותפים. לכן, חתימה על הסכם שותפות מהווה בסיס חזק לשותפות ארוכה ומונעת מהשותפות להתערער בכל מחלוקת שצצה.

בעת הקמת חברה עם שותפים חשוב מאוד לחתום על הסכם שותפות

חשוב מאוד לציין בהסכם השותפות תנאים והוראות הנוגעים לאופן הניהול של השותפות בעת קשיים ובעת מחלוקות, וכך ההסכם מהווה עזר במקרים אלה. הסכם השותפות למעשה אמור להגדיר את התנהלות העסק, הן מבחינת זכויות והן מבחינת חובות של כל שותף.

יש לקחת בחשבון כי על הסכם השותפות מומלץ לחתום לפני הקמת השותפות. במידה שכבר הקמתם את החברה ויצרתם שותפות חתמו על הסכם השותפות מהר ככל הניתן, על מנת למנוע מחלוקות וסכסוכים עתידיים עם השותפים שלכם ולנהל את העסק בצורה טובה יותר.

הסכם שותפות למעשה מסכם במסמך כתוב את כלל הפרטים הרלוונטיים לניהול החברה בין השותפים

מתי נצטרך הסכם שותפות?

כפי שציינו, הסכם שותפות נדרש בעת הקמת עסק עם שותפים. אנשים רבים מקימים עסקים עם שותפים. ניתן לפגוש שותפים עסקיים בכל עסק, הן בארץ והן בחו"ל.
כפי שציינו, שותפות עסקית יכולה להביא איתה יתרונות רבים. אך במקרים של דעות חלוקות, לא תמיד שותפים יודעים להתנהל והדבר יכול להוביל לבעיות חמורות בעסק ובמקרים מסוימים המחלוקות מסתיימות בתביעות והעסק מתפרק. אף אחד לא רוצה להגיע לשם, ולכן חשוב מאוד לחתום על הסכם שותפות.
מערכת היחסים עם השותפים צריכה להיות מוכרת על כל הצדדים. למעשה, שותפות עסקית מוקמת מהרגע בו שני אנשים או יותר, לוחצים ידיים ומחליטים שהם מעוניינים לשתף פעולה אחד עם השני. אך, על מנת לעשות זאת בדרך פורמאלית ועדיפה יותר, יש לחתום על הסכם שותפות. כאשר כל השותפים חותמים על הסכם השותפות, הם למעשה מגנים אחד על השני מפני תביעות ומפני קשיים וסכסוכים עתידיים, בתקווה שלא יהיו כלל.

ניתן להקביל את הסכם השותפות להסכם ממון שנחתם בין בני זוג. שני בני הזוג אוהבים אחד את השני, סומכים אחד על השני ומאמינים אחד בשני, אך לא ניתן לדעת מה יקרה בעוד מספר שנים ולכן יש לחתום על הסכם ממון שישמור על שני הצדדים במקרה של גירושין. לכן, הסכם השותפות צריך להיות מפורט ומוסכם על כל הצדדים שלוקחים בו חלק וחותמים עליו.
שימו לב- חתימה על הסכם שותפות לא מהווה תנאי להקמת החברה. על הקמת חברה נפרט בהמשך.

שימו לב- חתימה על הסכם שותפות לא מהווה תנאי להקמת החברה

מה כולל הסכם שותפות?

כאשר מקימים חברה וחותמים על הסכם שותפות יש לכלול מספר נושאים עיקריים-
• מידע בסיסי על החברה – כאן יהיה עליכם לכתוב מידע על החברה. במידע הוסיפו פרטים מזהים כמו סוג החברה, שם החברה, היכן תפעל החברה ועוד. כמו כן יהיה עליכם לציין את מטרת השותפות, כלומר, מה היעדים העסקיים אליהם אתם כשותפים שואפים להגיע. במידה שהחברה עם תקופת זמן מוגבלת, יש לציין גם מתי תסתיים השותפות בין השותפים והאם אחד יישאר אחראי על החברה.
• יחסי השותפים – כאן יהיה עליכם לציין את שמות השותפים ואת התרומה של כל שותף לחברה (כסף, עבודה, נכסים ועוד). כמו כן, כאן יש לכלול גם את יחסי הכוחות בין השותפים, את הסמכויות ואת הגדרת תחומי האחריות של כל שותף. בנוסף, כאן יהיה עליכם להגדיר אחוזי שליטה, משכורות, חלוקת רווחים והפסדים בין השותפים.
• שינויים בשותפות- כאן יש לציין מה יכלול תהליך של קבלת שותף חדש או הדחה של שותף קיים מהשותפות בחברה. כמו כן, יש לציין נהלים במקרה שאחד השותפים מעוניין לעזוב או לקנות חלק של שותף אחר. כאן גם יהיה עליכם לקבוע מי השותף האחראי על סגירת החברה באופן סופי, כולל הודעה לעובדים ותשלום של משכורות אחרונות.

כאשר מקימים חברה וחותמים על הסכם שותפות יש לכלול מספר נושאים עיקריים כמו מידע בסיסי על החברה

האם מומלץ לפנות לעורך דין עבור הסכם שותפות?

התשובה היא כן. הקמת חברה חדשה כוללת עלויות רבות ולכן מקימי החברה מנסים לחסוך עלויות ככל הניתן ומעדיפים לפנות לעורך דין רק במידה שצצות בעיות. במקרים אלה, השותפים מוצאים הסכם שותפות סטנדרטי שניתן למצוא ברחבי האינטרנט וחותמים עליו. אך חשוב מאוד לקחת בחשבון שהסכם שותפות שאתם מוצאים באינטרנט הוא הסכם כללי והוא לא יהיה מותאם באופן ספציפי לחברה שלכם וליחסי הכוחות ביניכם.
לכן, ההמלצה שלנו היא לפנות לעורך דין לפני הקמת החברה ולבקש ממנו לנסח עבורכם את הסכם השותפות. עורכי הדין שמתמחים בדיני חברות עם מקצוענים והם מחזיקים בידע רחב מאוד בכל הקשור לבעיות שעלולות לצוץ בחברות. כך ההסכם שינוסח יהיה מדויק ויהיה ספציפי עבורכם, עבור החברה שלכם ועבור הקשר ביניכם לבין השותפים האחרים ותוכלו לקבל מעורך הדין טיפים והמלצות להתנהלות נכונה. קחו בחשבון שעל ידי הסכם מפורט ומדויק תוכלו להימנע מהוצאות מיותרות עתידיות, מבזבוז זמן שנוצר בעקבות כך וממחלוקות עם השותפים.
כמו כן, תוכלו להיעזר בעורך דין גם על מנת לרשום את החברה אצל רשם חברות ולמלא את הטפסים הנדרשים כחלק מכך.

האם מומלץ לפנות לעורך דין עבור ניסוח הסכם שותפות

הסכם שותפות- כיצד להקים חברה בע"מ?

לפני שנסביר כיצד להקים חברה יש להבין מהי חברה בע"מ בכלל. חברה בע"מ, היא חברה מאוגדת, היא נחשבת לאישיות משפטית נפרדת והיא אינה תלויה במחזיק מניות או כל אדם אחר. במידה שבעל החברה מגיע להפסדים, החברה נהנית מלא מעט הטבות ולכן רבים מעדיפים להקים חברה מאשר להיות עוסק מורשה. כמו כן, חברה בע"מ מאפשרת להפריד בין בעלי המניות לחברה ומסך התאגדות המרחיק את האחריות מבעלי המניות.
עם זאת, לא כל אחד יכול להקים חברה. על מנת להקים חברה יש לעמוד במחזורים גבוהים בהתאם להוראות מס הכנסה, כאשר יש רווחים גבוהים שהמיסוי שלהם יקר כעצמאי (מס חברות עומד על 20% לעומת עוסק מורשה שיכול להגיע אפילו ל-50% מס). לכן, לפני הקמת חברה חשוב מאוד לברר את התנאים השונים להקמת חברה.

השותפים מוצאים הסכם שותפות סטנדרטי שניתן למצוא ברחבי האינטרנט וחותמים עליו.

בעלי התפקידים בחברה –

• בעל מניות- הבעלים החוקיים של החברה, נהנה מהרווחים וממנה את חבר המנהלים.
• דירקטור- קובע את מדיניות העסקים הכללית של החברה וממנה את הנהלת החברה.
• הנהלת החברה- מנהלים את החברה ברמה היומיומית ומדווחת לחבר המנהלים.
אז כיצד נקים חברה?
בראש ובראשונה עליכם לפנות לעורך דין שמתמחה בדיני חברות. עורך הדין יעזור לכם למצוא שם לחברה (שלא קיים כבר, לא דומה ואפילו לא מזכיר שם קיים) על מנת שלא תהיו חשופים לתביעות. כמו כן, עורך הדין ילווה אתכם בכל התהליכים הנדרשים בעת הקמת חברה.
תחילה יהיה עליכם לרשום את החברה אצל רשם חברות. רשם החברות הוא למעשה הגוף המפקח על חברות פרטיות. על מנת לבצע רישום חברות, יש להצטייד במגוון טפסים שונים ולשלם אגרה במעמד הרישום.

רישום חברות לא חייב להיערך או להיכתב על ידי עורך דין. עם זאת, חשוב מאוד לאמת את החתימות המופיעות על הטפסים השונים בפניה אל עורך דין. קיימים טפסים שלא ייחשבו ללא חתימה של עורך דין.

טרם חותמים על הסכם שותפות, יש למלא טופס בקשה לרישום חברה. את הטופס חשוב מאוד למלא באופן קפדני שכן כל פרט יכול להשליך על מידת האחריות של בעלי המניות לחובות התאגיד

כמו כן, בעת הקמת חברה, יש למלא מגוון טפסים שונים-

• טופס 1- טופס בקשה לרישום חברה. את הטופס חשוב מאוד למלא באופן קפדני שכן כל פרט יכול להשליך על מידת האחריות של בעלי המניות לחובות התאגיד. לאחר שסיימתם למלא את הטופס יש לאמת ולאשר את חתימת המבקש (מי שמעוניין להקים את החברה) מול עורך דין.
• טופס 2- הצהרת הדירקטורים הראשונים. בטופס זה, עליכם לקבוע לפחות אדם אחד שיירשם אצל רשם החברות כדירקטור של החברה. טופס זה מהווה מעין הצהרה של אותו אדם כי הוא מסכים להתמנות כדירקטור וכי הוא כשיר לכהן כדירקטור.
• טופס 3- תקנון חברה לדוגמא. התקנון הוא למעשה המנדט שניתן לחברה מבעלי המניות. כל שינוי בתקנון צריך להתבצע על ידי אסיפה של בעלי המניות.

הסכם שותפות

הסכם שותפות פשוט

החלום שלכם לפתוח עסק משותף מתחיל להתפתח ולהפוך למציאות, לאחר שנים רבות והשקעה של משאבים כלכליים, טכנולוגיים, ניהוליים וגם לא מעט משאבים נפשיים שאפשרו לכם

טופס הקמת חברה
הסכם שותפות

הסכם שותפות בעסק

אחד הדברים החשובים ביותר בעת הקמת עסק עם שותפים הוא לחתום על הסכם שותפות. הסכם שותפות בעסק מהווה מסמך שמטרתו להסדיר עניינים כלכליים ומנהליים במקרה

פירוק חברה מרצון מחיר
הסכם שותפות

ניסוח הסכם שותפות

הסכם שותפות הוא הסכם חשוב מאוד שיש לחתום עליו בעת הקמת עסק עם שותפים. ניסוח הסכם שותפות צריך להיות ברור, מובן ולא להתפרש לשני פנים

הסכם שותפות

הסכם שותפות עוסק מורשה

עסקים רבים מתחילים את דרכם מכמה שותפים עם חזון משותף. יש יתרון גדול לכך שאנחנו מקימים עסק עם שותפים, היתרון הראשון הוא שיש אפשרות להרחבת

הסכם שותפות

הסכם שותפות מוגבלת

הסכם שותפות מוגבלת הוא הסכם משפטי אשר למעשה חותם את הגבולות של חלק מהשותפים בעסק. אבל למה בכלל אנחנו צריכים חוזה? למה אי אפשר לסמוך

הסכם שותפות

הסכם פירוק שותפות

ההחלטה לפתוח עסק עם שותפים יכולה להיות החלטה מאוד נבונה, בין אם מדובר על שותפים כלליים או שותפות מוגבלת. בסופו של דבר, כדי להצליח למנף