למגוון השירותים המשפטיים שאנחנו מציעים אונליין:

הסכם חיים משותפים ידועים בציבור – כל מה שאתם חייבים לדעת על הסכמי חיין משותפים!

זוגות רבים בישראל בוחרים לערוך הסכם חיים משותפים ידועים בציבור במטרה להבטיח הסכמות בנושאים בוערים הן במהלך כל שנות הזוגיות והן במקרי פרידה. חשוב להדגיש כבר בפתיחת הדברים כי בניגוד למקובל לחשוב, קיימים לא מעט הבדלים בין הסכם חיים משותפים לבין הסכם ממון. אם גם אתם רוצים לערוך הסכם מסודר עם בן או בת הזוג שלכם במטרה להבטיח הסכמות בשלל נושאים בוערים, הגעתם למקום הנכון. בשורות הבאות נגע בכל הדגשים החשובים שאתם חייבים להכיר אודות הסכמי ממון, הסכמי חיים משותפים, ההבדלים ביניהם והסעיפים שאסור לכם לוותר עליהם. חשוב להדגיש ולומר כי הסכמים אלה הם בבחינת חגורת בטיחות בלבד. כל עוד תצליחו להגיע להסכמות, לא תידרשו לעשות שימוש בהסכמים הכתובים.

בניגוד למקובל לחשוב, הסכמים אלה אינם עוסקים רק בסוגיות הקשורות לפרידה וחלוקת ממון!

זוגות רבים חוששים לערוך הסכם חיים משותפים ידועים בציבור או הסכמי ממון בטענה כי ההסכמים הללו עוסקים בעיקר בנושאים הצפים בעת פרידה. אז חשוב להדגיש ולומר כי הסכם חיים משותפים ידועים בציבור נחשב להסכם רחב ומקיף הנוגע בלא מעט סוגיות הקשורות להתנהלות החיים במהלך הזוגיות. מעבר לכך, אתם לא חייבים לעשות שימוש בהסכמים הללו, הם משמשים כחגורת בטיחות רק למצבים בהם ישנם חילוקי דעות שלא ניתנים לגישור בנושאים מרכזיים ומשמעותיים בן בני הזוג. במקרים אלה, עדיף שיהיה לכם הסכם כתוב ומפורט שימנע מריבות ואי הסכמות מיותרות. אז גם אם אתם חוששים מהצפת הנושא מול בן או בת הזוג, חשוב לזכור כי ההסכמים הללו יכולים לחסוך לכם לא מעט מריבות משמעותיות הן במהלך חיי הזוגיות והן בעת פרידה. אז רגע לפני שנצלול לסעיפים המרכזיים שאתם חייבים לכלול בהסכם שלכם, חשוב שתכירו מספר הבדלים משמעותיים בין הסכמי ממום להסכמי חיים משותפים ידועים בציבור.

זוגות רבים בישראל בוחרים לערוך הסכם חיים משותפים ידועים בציבור במטרה להבטיח הסכמות בנושאים בוערים הן במהלך כל שנות הזוגיות והן במקרי פרידה.

אז מה ההבדל בין הסכם חיים משותפים ידועים בציבור לבין הסכם ממון?

ההבדלים המרכזיים בין הסכם חיים משותפים ידועים בציבור לבין הסכם ממון הם:

ראשית, הסכם חיים משותפים נחשב להסכם רחב ומקיף במיוחד. בשונה מהסכם ממון שעוסק בעיקר בסוגיות ממוניות, הסכם חיים משותפים כולל לא מעט סעיפים העוסקים בסוגיות שונות הקשורות לניהול חיים משותפים. דוגמה טובה לכך היא סעיפים הקשורים לניהול נכון של משק הבית. הסכם חיים משותפים ידועים בציבור מתמקד בכל תקופות הזוגיות האפשרויות, לרבות שגרה או פרידה.

הסכם חיים משותפים מיועד לזוגות שאינם נשואים

שנית, הסכם חיים משותפים ידועים בציבור הוא הסכם המיועד בעיקר לזוגות שאינם נשואים מכל סיבה שהיא. לעומת זאת, הסכם ממון הוא הסכם המיועד בעיקר לזוגות נשואים. הסכם חיים משותפים מאפשר גם לאנשים שבחרו שלא להינשא או או לזוגות פסולי חיתון בישראל לערוך הסכם מסודר ובעל תוקף משפטי להסדרת שלל סוגיות בוערות שהם בוחרים להציף. הסכם זה כולל שלל סוגיות נבחרות באשר לניהול תקציבים, התייחסות לרכוש משותף, התייחסות לרכוש שאינו משותף, התייחסות לגידול ילדים, התייחסות להתנהלות משק בית ועוד.

זוגות רבים חוששים לערוך הסכם חיים משותפים ידועים בציבור או הסכמי ממון בטענה כי ההסכמים הללו עוסקים בעיקר בנושאים הצפים בעת פרידה.

התוקף המשפטי של הסכם חיים משותפים הינו מיידי ואוטומטי!

שלישית, התוקף המשפטי של הסכם חיים משותפים ידועים בציבור מיידי ואוטומטי בעוד התוקף המשפטי של הסכם ממון חל רק לאחר התערבות משפטית. חשוב להדגיש ולומר כי שני ההסכמים הללו הם הסכמים בעלי תוקף משפטי מחייב. ההבדל הוא שהסכם חיים משותפים ידועים בציבור מקבל תוקף משפטי ומחייב מיד עם החתימה של שני בני הזוג על ההסכם בעוד הסכם ממון מחייב סיוע משפטי למתן תוקף. יש להדגיש כי יש הבדל באפשרויות מתן התוקף המשפטי של הסכמי ממון בין חתימה לפני החתונה או חתימה לאחר החתונה. אם אתם מתכוונים לחתום על הסכם ממון, חשוב לבדוק את הנושא טרם החתונה.

שלישית, התוקף המשפטי של הסכם חיים משותפים ידועים בציבור מיידי ואוטומטי בעוד התוקף המשפטי של הסכם ממון חל רק לאחר התערבות משפטית

הסכם חיים משותפים מסייע לזוגות רבים להגיע להסכמות בנושאים בוערים ולחסוך לא מעט מריבות ובעיות מיותרות

הסכם חיים משותפים ידועים בציבור מבטיח לבני הזוג התנהלות חיים תקינה ללא אי הסכמות מיותרות בנושאים בוערים. ההסכם נועד למנוע ויכוחים ולסייע לבני הזוג להגיע להבנות ולהסכמות בכל הנושאים הבוערים והנפיצים ביותר. זוגות רבים חוששים לדבר עם בן או בת הזוג שלהם על הסכמים אלה מתוך הבנה שגויה שההסכמים עוסקים בעיקר בנושאים הקשורים לעת פרידה. אל לכם לוותר על הסכם חיים משותפים, הוא יכול לחסוך לכם לא מעט אי הסכמות וליישב לא מעט מחלוקות בוערות על הצד הטוב ביותר. רגע לפני שאתם חותמים, חשוב שתכירו כמה מהסעיפים החשובים ביותר שאתם חייבים לכלול בהסכם שלכם.

הסעיפים החשובים ביותר שאתם חייבים לכלול בהסכם שלכם:

  1. סעיף בנושא רכוש משותף– תחילה חשוב להגדיר מהו הרכוש המשותף של שני בני הזוג. ברוב המקרים מדובר ברכוש שבני הזוג הצליחו לצבור במהלך כך שנות הזוגיות שלהם. לאחר הגדרת הרכוש המשותף, יש להתייחס לאופן חלוקת הרכוש במקרה של החלטה על הפרדת כוחות. חשוב להדגיש שכל האפשרויות פתוחות, ישנם זוגות שבוחרים לחלק את כל הרכוש המשותף באופן שוויוני, ישנם זוגות שבוחרים לחלק את הרכוש המשותף באופן יחסי לסך ההכנסות וישנם אף כאלה שבוחרים להעניק את כל הרכוש המשותף לאחד הצדדים בלבד. כך או כך, הסכמה של בני הזוג תיתן לסעיף תוקף משפטי מחייב.
  2. סעיף בנושא רכוש שאינו משותף– סעיף נושף באשר לרכוש הוא סעיף הדן בנושא רכוש שאינו משותף. הגדרת הרכוש שאינו משותף היא ברוב המקרים הרכוש שבני הזוג הצליחו לצבור במהלך חייהם טרם החלטתם על רצון לניהול חיים משותפים. בסעיף זה יש להתייחס לרכוש שיהפוך לרכוש משותף ולרכוש שישאר רכוש שאינו משותף. חשוב להדגיש להתייחס גם לפירות הכלכליים של הרכוש שאינו משותף. לדוגמא אם אחד מבני הזוג רכש דירה להשקעה טרם הזוגיות, מה דין כספי השכירות שנכנסים מידי חודש במהלך כל שנות הזוגיות? האם הם נכללים ברכוש משותף או שמא נשארים בהגדרת רכוש שאינו משותף?
  3. סעיף בנושא דין ירושות או מתנות לאחד מבני הזוג –נקודה נוספת שחשוב לגעת בה היא דין ירושות או מתנות שונות הניתנות לאחד מבני הזוג בלבד. ישנם זוגות שבוחרים לצרף כל מתנה או ירושה לרכוש המשותף, ולעומתם ישנם זוגות רבים אחרים שבוחרים להגדיר כל מתנה או ירושה כרכוש שאינו משותף (על אף נשוא ניתן במהלך שנות הזוגיות). כך או כך, חשוב להגיע להסכמה ברורה בנושא.
  4. סעיף בנושא הסכמה על רצון משותף לקיום חיים זוגיים- סעיף נוסף וחשוב במיוחד הוא סעיף בו בני הזוג מגלים דעתם באשר לרצון לחיות חיים משותפים. סעיף זה מקנה לבני הזוג יתרונות רבים, לרבות שלל זכויות המוענקות לזוגות נשואים בלבד.
  5. סעיף בנושא אופן התנהלות משק הבית במהלך שנות הזוגיות –כפי שציינו מעלה, הסכם חיים משותפים ידועים בציבור כולל גם שלל נושאים הקשורים להתנהלות משק הבית. דוגמה טובה לכך, היא הטלת חובת תשלומי חשבונות. ישנם זוגות שבוחרים להתחלק בתשלום באופן שוויוני מידי חודש, ישנם אחרים שבוחרים לשלם בחודשים עוקבים ולעומתם, יש זוגות הבוחרים לחלק את התשלום באופן יחסי לסך ההכנסה של כל אחד מבני הזוג. כלל האפשרויות פתוחות, המטרה המרכזית היא להגיע להסכמות שיקבלו תוקף משפטי ומחייב על שני בני הזוג.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אז מה היה לנו בכתבה:

קבוצת מילניום - מומחים בהקמת חברה בחו"ל
קבוצת מילניום - מומחים בהקמת חברה בחו"ל

עוד מאמרים שעשוים לעניין אותך

בלוג

איך בוחרים מהנדס אינסטלציה?

יש כאלה שיוצאים מנקודת הנחה כי מהנדס אינסטלציה הוא בעצם אינסטלטור. אך המציאות היא שמדובר על איש מקצוע עם תואר מהנדס, כזה שמוסמך לקבל החלטות

בלוג

תרגום מסמכי חברה לאנגלית

שירותי עריכת דין ונוטריון נצטרך לקבל לפחות פעם אחת אם לא יותר בחיינו כאנשים פרטיים, ועוד יותר במידה ואנחנו מנהלים תאגיד או עמותה. בעלי עסקים,

צרו קשר להתייעצות עם אחד המומחים שלנו

איך בוחרים מהנדס אינסטלציה?

יש כאלה שיוצאים מנקודת הנחה כי מהנדס אינסטלציה הוא בעצם אינסטלטור. אך המציאות היא שמדובר על איש מקצוע עם תואר מהנדס, כזה שמוסמך לקבל החלטות

תרגום מסמכי חברה לאנגלית

שירותי עריכת דין ונוטריון נצטרך לקבל לפחות פעם אחת אם לא יותר בחיינו כאנשים פרטיים, ועוד יותר במידה ואנחנו מנהלים תאגיד או עמותה. בעלי עסקים,

האם כדאי לעשות חתימה דיגיטלית?

חתימה דיגיטלית היא קוד ייחודי המשמש לאימות זהות החותם. ניתן ליצור אותו באמצעות מפתח פרטי ומפתח ציבורי. החתימה הדיגיטלית מכונה גם חתימה אלקטרונית או מזהה