למגוון השירותים המשפטיים שאנחנו מציעים אונליין:

הליך פירוק חברה

לכל חברה שקמה בישראל יש חובות וזכויות משפטיות בהן היא חייבת לעמוד, כאשר כל מהליכה בתחום הפעילות העסקית נערכת במסגרת משפטית ועליה למלא אחר כל החוקים הקשורים להתנהלותה התקנית. לכן כאשר חברה כזו או אחרת מתחילה בתהליך של סגירת החברה לאלתר והפסקת הפעילות העסקית-כלכלית שלה – עליה לעבור הליך פירוק חברה על פי הקבוע בדיני פירוק חברות. הליך זה מורכב וארוך העשוי להימשך שנים ארוכות, זאת בהתאם למצב הכלכלי של החברה שמתפרקת, הסיבה בגינה היא מסיימת את עסקיה, מספר ומאפייני השותפים המרכיבים את החברה ועוד פרמטרים נוספים עליהם נרחיב במאמר הנוכחי.

פירוק חברה – מה זה אומר?

פירוק חברה הוא למעשה הליך העוסק בסיום חייה של חברה בע"מ, שהיא ארגון ו/או תאגיד שיש לו ישות משפטית והוא מוגדר כחברה פרטית או ציבורית. כאשר חברה מתפרקת עליה לעבור תהליך משפטי מוסדר שמטרתו לעשות סדר בכל העניין הכלכלי הקשור לחברה, ובכך לבצע חלוקת כספים ונכסים באופן שווה בין כל המשקיעים והשותפים העסקיים המחזיקים בחברה.

כאשר חברה כזו או אחרת מתחילה בתהליך של סגירת החברה לאלתר והפסקת הפעילות העסקית-כלכלית שלה – עליה לעבור הליך פירוק חברה על פי הקבוע בדיני פירוק חברות.

מה הסיבות לפירוק חברה בע"מ?

הליך פירוק חברה יכול להתרחש מסיבות שונות, כאשר לרוב הסיבה המרכזית היא צבירת חובות כספיים שהחברה איננה מצליחה לעמוד בהם במהלך הפעילות העסקית של החברה, ולכן הפתרון היחידי במקרה זה הוא לסיים את  חייה של החברה כדי לאפשר כיסוי חלקי של החובות שהיא צברה מבלי ליצור פגיעה כלכלית רחבה ועמוקה יותר כלפי הנושים, שאלו אנשים ועסקים אחרים להם החברה חייבת כספים.

פירוק חברה מסיבה של צבירת חובות מעמידה את החברה בסטטוס של חדלות פירעון, כיוון שזוהי חברה שאיננה מסוגלת לשלם את חובותיה כלפי הנושים ולכן עליה להיסגר בהקדם כדי להימנע מצבירה של חובות כספיים גבוהים יותר. ניתן לומר כי הליך פירוק חברה הוא המקבילה המשפטית להליך פשיטת רגל, שזהו הליך בו אדם פרטי עובר כאשר הוא צובר חובות כספיים גבוהים אותם הוא אינו יכול לשלם.

סיבה נוספת המובילה לפירוק חברה בע"מ קשורה לסיבה עסקית ולא כלכלית, לרוב כאשר בעלי עסקים המחזיקים שותפות בחברה כזו או אחרת מחליטים לסגור את החברה כדי להפסיק את הפעילות העסקית שלה ולנתב את הכספים המושקעים בחברה לאפיקי השקעה אחרים. מצב זה הינו למעשה פירוק של חברה מרצון משותף של בעלי החברה, ולכן הם יכולים לעשות זאת מרצונם החופשי כל עוד הם מסוגלים לכסות את החובות שיש לחברה בתקופת זמן של שנה מרגע ההחלטה על פירוקה.הליך פירוק חברה יכול להתרחש מסיבות שונות, כאשר לרוב הסיבה המרכזית היא צבירת חובות כספיים שהחברה איננה מצליחה לעמוד בהם במהלך הפעילות העסקית של החברה

האם יש הבדל בין פירוק חברה בהוראת בית משפט לבין פירוק מרצון?

כשמדברים על הליך פירוק חברה יש להתייחס לשני מאפיינים עיקריים הנוגעים לפירוק החברה – פירוק חברה מרצון ופירוק חברה בהוראת בית המשפט. פירוק מרצון נעשה ביוזמתם של בעלי החברה בלבד, זאת כתוצאה מהחלטה עסקית משותפת כאמור כל עוד הם יכולים לכסות את החובות הכספיים של החברה שנה לאחר הפירוק. לעומת זאת, פירוק חברה בהוראה של בית משפט נעשה לרוב כאשר חברה צוברת חובות כספיים רבים וגבוהים בהם היא איננה מצליחה לעמוד כל עוד שהחברה קיימת, ולכן בית המשפט מחליט לפרק אותה ולסיים את פעילותה העסקית כדי לאפשר כיסוי כמה שיותר מלא של חובותיה כלפי הנושים.

בפירוק מרצון שנעשה מרצונה ויוזמתה הבלעדית של החברה, קיימת לזכותם של בעלי החברה את הזכות לנהל את הליך הפירוק כפי שהם מוצאים לנכון, זאת כמובן בהתאם למילוי אחר הוראות החוק הקיימות בדיני פירוק חברות. פירוק בהוראת בית משפט נערך בשלבים הדרגתיים ובניהול מלא של בית המשפט, כאשר עליו למנות לתהליך נאמן אליו מועברים כל נכסי החברה כדי שינהל את תהליך הפירוק בצורה מוסדרת מתוך מטרה לכסות כמה שיותר מחובות החברה בחלוקה שוויונית כלפי הנושים.

ניתן לומר כי הליך פירוק חברה הוא המקבילה המשפטית להליך פשיטת רגל, שזהו הליך בו אדם פרטי עובר כאשר הוא צובר חובות כספיים גבוהים אותם הוא אינו יכול לשלם.

מהו הליך פירוק חברה בהוראת בית משפט?

כאשר חברה בע"מ צוברת חובות כספיים גבוהים ואיננה מצליחה לכסות עליהם בפעילות העסקית שלה, בית המשפט רשאי להחליט כי עליה לסיים את חייה ולכן מחליט על פירוקה באמצעות הליך משפטי מוסדר. השלב הראשון של ההליך מתחיל בהגשת הבקשה להליך הפירוק, שזו מוגשת על ידי אחד או יותר מהנושים או באמצעות בעלי החברה עצמה.

בשלב הבא ולאחר החלטה של בית המשפט להעניק לחברה צו פירוק, מתבצע עיכוב הליכים כלפי החברה המפורקת שזהו שלב בו החברה עוברת חקירה מקיפה בנוגע לסיבות והגורמים שהובילו אותה לצבירת חובות כספיים גבוהים בהם איננה יכולה לעמוד. בשלב זה הנושים אינם יכולים לתבוע את החברה או לדרוש את פירעון החובות.

לאחר מכן בית המשפט ממנה מפרק/נאמן שתפקידו לנסות להוציא ולמצוא כמה שיותר נכסים שווי כסף השייכים לחברה, על מנת להצליח לכסות כמה שיותר מהחובות שהיא צברה לטובתם של הנושים.

למי הסמכות להחליט על פירוק סופי של חברה?

במקרה של פירוק חברה בהוראת בית המשפט, רק בית משפט המחוזי יכול לפסוק את פירוק החברה באופן סופי, לעומת פירוק חברה ברצון שההחלטה בנוגע לכך נמצאת רק בידיהם של בעלי המניות/שליטה בחברה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אז מה היה לנו בכתבה:

קבוצת מילניום - מומחים בהקמת חברה בחו"ל
קבוצת מילניום - מומחים בהקמת חברה בחו"ל

עוד מאמרים שעשוים לעניין אותך

פירוק חברה מקוון
פירוק חברה

פירוק מרצון

פירוק מרצון הוא הליך פירוק של חברה אשר איננה פעילה ואיננה מניבה עוד בעבור בעליה. חברה שאיננה פעילה משמעותה בזבוז משאבים משווע עבור בעליה, בין

פירוק חברה

פירוק חברה חוק החברות

פירוק חברה מרצון הוא אחד ההליכים המשמעותיים בעבור בעלי חברות לא פעילות, זאת מאחר שהפיתרון הנהדר הזה חוסך ביזבוז משאבים באופן משמעותי במיוחד לבעלי החברה.

פירוק חברה

רשם חברות פירוק חברה

פירוק חברה הוא אחד מהליכי הזכות המשמעותיים ביותר בעבור בעלי חברות, למרות מה שנהוג לחשוב. זאת מאחר שמרבית הליכי הפירוק הם למעשה הליכים רצוניים, אשר

צרו קשר להתייעצות עם אחד המומחים שלנו

פירוק חברה מקוון

פירוק מרצון

פירוק מרצון הוא הליך פירוק של חברה אשר איננה פעילה ואיננה מניבה עוד בעבור בעליה. חברה שאיננה פעילה משמעותה בזבוז משאבים משווע עבור בעליה, בין

פירוק חברה חוק החברות

פירוק חברה מרצון הוא אחד ההליכים המשמעותיים בעבור בעלי חברות לא פעילות, זאת מאחר שהפיתרון הנהדר הזה חוסך ביזבוז משאבים באופן משמעותי במיוחד לבעלי החברה.

רשם חברות פירוק חברה

פירוק חברה הוא אחד מהליכי הזכות המשמעותיים ביותר בעבור בעלי חברות, למרות מה שנהוג לחשוב. זאת מאחר שמרבית הליכי הפירוק הם למעשה הליכים רצוניים, אשר

פרסום ברשומות פירוק חברה

פירוק מרצון הליך מזורז

חברה שאיננה פעילה היא חברה אשר איננה מניבה עוד בעבור בעליה, ומעבר לכך, היא חברה אשר משמעותה ביזבוז משאבים דרמטי, בין היתר צבירת קנסות, חובות

פירוק מרצון בהליך מזורז

חברה אשר איננה פעילה היא חברה שמהותה הוא ביזבוז משאבים, ולא רווח, שהוא הסיבה בגינה חברה נפתחת מלכתחילה. מדובר בטריגר לצבירה של חובות ענק, ועל